БНР | 07.07.2020 08:39:09 | 468

„Салиери“ на габровска сцена - история за отдадения и ощетен творец


Тази вечер Габровският драматичен театър ще представи пред публика най-новия спектакъл от репертоара си - „Салиери“ на режисьора Петринел Гочев. След близо тримесечната пауза в културния живот, това е поредното, трето заглавие в афиша. Представлението е по пиесата „Амадеус“ на английския драматург и сценарист Питър Шафър и извежда на сцената една легендарна история за съперничество и борба.

Първоначално замислен като моноспектакъл, след нов прочит на пиесата „Амадеус“ режисьорът променя визията си и изгражда "Салиери" с актьора Димо Димов в ролята на композитора Антонио Салиери и с участието на Таня Йоргова и Петко Петков. Те се превъплъщават в героите от легендарния сюжет, който приписва на Салиери съпричастност към убийството на Моцарт. Спектакълът интерпретира темата за завистта, гениалността и усилията в изкуството, разказва режисьорът Петринел Гочев.

„Това не е биографично произведение точно. Знаем всички, че това е една легенда, която е тръгнала още от Пушкин“, казва той. „Темата на Питър Шафър, основният герой, страдащият герой – това е Салиери. Наистина се отваря една много голяма тема за това какво е да си отдаден творец, какво е да си ощетен творец. Това е една много човешка история, с любовна драма вътре, с интрига на властта. Многопластова пиеса, в същото време говори на един много понятен език. В него има поетични моменти, които ме разплакват“, споделя Гочев.  

Специален принос към най-новото заглавие в афиша има пианистката Инес Симеонова. Изпълненията й на живо на Моцарт, Салиери, Хендел и Шопен не са само фон за актьорската игра.

„Това е театрално представление с музика на живо, което го прави специфично“, допълва Петринел Гочев. „Много по-различно, много по-топло, в много по-пряка връзка с публиката. Музиката на живо създава друго усещане за нещата.“

Новото заглавие в афиша е третото след близо тримесечната пауза в културния живот. Началото след ограниченията Драматичният театър даде със спектакъла „Руски вечери с револвери“, създаден по комедии на Чехов. След него на габровска сцена беше представен моноспектакълът „Мечтата на Наташа“ по текста на Ярослава Пулинович. С открита първа репетиция с публика започна подготовката и на постановката „Под игото – 1894-та“. С този спектакъл трупата ще отбележи и 170-годишнината от рождението на Иван Вазов, както и 160 години от обявяването на Габрово за град. 

Интензивната работа от началото на юни ще продължи и през този месец, отбелязва директорът Петко Койчев, който управлява един от малкото театри у нас с толкова млада трупа. „В момента в театъра се репетират три проекта едновременно. За театър с нашия мащаб това е буквално задъхване. Ситуацията е такава, че след три месеца „почивка“ нямаме право да продължаваме да си почиваме“, коментира Койчев.

Театърът разполага с втори вход, за да се отделят потоците на влизащите и излизащите. Дезинфекцират се ръцете на зрителите. Маските за зрители са задължителни. Хората са по-спокойни, когато представленията са на открито, уточнява театралният директор. Затова в края на месеца се планират три спектакъла на сцената на Етъра.

Габровският театър се готви и за честването на своята 75-годишнина през октомври. 

Прочети цялата публикация