БНР | 08.07.2020 12:39:13 | 152

Йордан Арабаджиев: Сovid-кризата може да ни се стори лека на фона на гласуването за пакета "Мобилност"


EП гласува днес пакета „Мобилност“. Новото законодателство вежда множество изисквания, сред които за често връщане на водачите и на превозните средства в страната, където собственикът е данъчно задължен. Няколко страни, сред които и България, съобщиха по-рано, че ще обжалват промените пред съда на ЕС, ако бъдат приети.

Изпълнителният директор на Съюза на международните превозвачи Йордан Арабаджиев коментира пред БНР, че от Брюксел „не се очакват кой знае какви изненади“, но превозвачите са решени да се борят докрай „с този непропорционален и дискриминационен пакет“:

„Дай, Боже, да има разумни евродепутати, които да оценят всички аргументи, които се изказаха за пакета и приемат нашата позиция“.

Пакетът претърпява значителни промени от внасянето си преди 3 години, коментира Арабаджиев и допълни, че „всичките тези промени са свързани с все по-тежки рестрикции и все по-непропорционални мерки“, а целта на пакета е „да намали конкурентоспособността на страните от периферията“:

„Поради тази причина раздели Европейския съюз не по партиен признак, а по географски признак. Аз лично бих се радвал да видя как ще гласуват довечера Зелените. През последните 6 месеца, ако оставим настрана кризата с Сovid-19, се говори най-много за „Зелена сделка“ и как искаме икономиката на ЕС съюз да бъде по-зелена, по-ефикасна, по-здравословна. На мен би ми било интересно как зелените ще гласуват във връзка с предложението за връщане на камионите в страната по установяване…

Следващите си ходове ще бъдат свързани в 2 посоки. Първо, очаква се оценка на въздействието от ЕК във връзка с връщането на камиона. Там може би ще има изненади, защото това изменение въобще не беше предвидено и не беше в инициативното предложение. То се появи в значително по-късен етап и за него не е правена оценка. Там очакваме по-благоприятно развитие. Освен това очакваме в съда да има възможност да се чуят юридическите и аргументи на двете страни, а не само политическите“

Арабаджиев припомни и актуалното предложение шофьорите да се връщат не само до страната, където е установено предприятието, но и до базата, където е установено:

„Ако български шофьор е в българска фирма, задължително трябва да се върне в България, но ако е в немска - тогава трябва да се върне в България или в Германия. С какво се подобрява животът на този , шофьор когато не му се дава възможност да се прибере до дома или да отиде където желае?! През цялото това време сме настоявали да има възможност за избор на водача, а не да му бъде наложено административно той да почива на точно определено място в точно определен момент“

Кризата с коронавируса се отразява много тежко на бранша и много фирми значително са намалили обемите на работа „но на фона на днешното гласуване ми се струва, че кризата с Covid може би ще ни се стори съвсем лека“, допълни изпълнителният директор на Съюза на международните превозвачи.


Прочети цялата публикация