БНР | 20.07.2020 07:51:39 | 111

Александър Димитров: Трябва да се изчака, за да се получат оставките


„Хипотетично вотът на недоверие е възможен, както и да приключи с положителен знак за опозицията. Но това е много малко вероятен сценарий“ - посочи в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ д-р Александър Димитров, политолог и преподавател в УНСС по повод обсъждания в Народното събрание вот на недоверие срещу правителството.

„Всяка опозиция е длъжна, когато се натрупат достатъчно на брой фактори, които да позволят народните представители легитимно да отправят вот на недоверие – те да го направят. Най- малкото това трябва да се случи. А във връзка с протестите повече от седмица, това със сигурност трябва да бъде направено", обясни още д-р Димитров.

Според политолога в момента на левицата и е доста трудно да кореспондира със всички разнородни групи, които са на улицата, но това не трябва да сваля отговорността от БСП по този вот.

„От гледна точка на протестите, разширяването и на сегашните е естествено- да се тръгне от едни по-подготвителни и по- символични действия към едни, които са свързани с нарушаване на ежедневния ритъм на администрацията, на гражданите. Идеята на протестиращите е да увеличат натиска върху правителството и да придвижат исканията от ден първи.“

Този подход според д-р Александър Димитров би имал ефект, за да се получат исканите оставки. Но трябва да се изчака и протестите трябва да продължат, за да се почувстват неудобно хората, на които се иска оставката. Една оставка със сигурност може да се получи, коментира политологът. По особен е случаят по думите му с главния прокурор:

"Там няма пряка връзка между гражданско недоволство и управляващ елит. Което не изключва възможността при една оставка на правителството, протестът да се насочи изцяло по посока на прокуратурата".

Въпреки това според политолога на този етап правителството ще направи всичко възможно да си довърши мандата.

„Виждали сме и преди, че често има министри, към които има недоволство – те биват понижавани във заместник – министри , но на практика отново остават във висшите ешелони на властта.“

Отлагането на гласуването на оставките е по-скоро опит да се провери какво те ще решат по отношение на протестите, изтъкна още д-р Димитров. И според него тези оставки изобщо няма да спрат протестите, нито ще го отложат.

Участието на млади хора на протеста не гарантира участието им на предстоящите избори, смята д-р Александър Димитров.

"Винаги най-слабо гласуващите са най-младите".

Още по темата в звуковия файл.


Прочети цялата публикация