БНР | 25.07.2020 09:37:23 | 123

Петкова: Не сме получавали пари за затварянето на АЕЦ "Козлодуй"


Правителството на Бойко Борисов никога не се е съгласявало да затваря АЕЦ „Козлодуй“. Отпуснатите европейски пари в размер на 57 милиона евро са за извадените вече от експлоатация блокове на нашата ядрена централа. Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова, предаде БГНЕС.

Петкова определи информацията, че правителството е получило пари за затварянето на АЕЦ „Козлодуй“ като фалшива новина.

„Повод за днешния брифинг са появилите се през последните няколко дни фалшиви новини в някои медии, че на последния Съвет премиерът Борисов едва ли не се е съгласил да се изведе от експлоатация пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй“, т.е. да бъде затворена цялата централа, а не само блоковете от първи до четвърти. Това е една лъжа, манипулация и много сериозна фалшива новина, която е свързана с един от нашите стратегически обекти“, каза тя.

Средствата, които са отпуснати, са свързани единствено само с извеждането от експлоатация на блоковете от първи до четвърти на АЕЦ „Козлодуй“. Финансирането се осъществява по целева програма на Европейския съюз за подпомагане извеждането от експлоатация в държави-членки на ЕС. В нашата програма да Литва, Словакия и България.

„Тези програми са предназначени за това да компенсират държавите-членки, тъй като те са извели от експлоатация работещи блокове преди да изтече техният полезен срок на експлоатация. Тези средства се предоставят единствено и само за извеждането от експлоатация от първи до четвърти блок на АЕЦ „Колзодуй“, обясни Петкова.

Причината за разпространението на невярната новина стана неточност в превода на европейски документ, в който на стр. 52 се казва следното:

„С цел подкрепа на ядрената безопасност в Европа ще бъде отпуснато специфично подпомагане за извеждането от експлоатация на следните атомни електроцентрали:

- 490 млн. евро за „Игналина“, Литва, за периода 2021—2027 г., с максимален

процент на участие на ЕС 86%;

- 50 млн. евро за „Бохунице“, Словакия, за периода 2021—2025 г., с максимален

процент на участие на ЕС 50%;

- 57 млн. евро за „Козлодуй“, България, за периода 2021—2027 г., с максимален процент на участие на ЕС 50%.

Освен това ще бъдат предоставени 448 млн. евро за ядрена безопасност и извеждане от експлоатация на собствените инсталации на ЕС“.


Прочети цялата публикация