Fakti.bg | 27.07.2020 08:26:19 | 128

На американците им се ходи в Европа, но...


Адвокатът Георг Хаселман живее заедно със семейството си в Бетезда, едно от предградията на Вашингтон. Имали големи планове за това лято със съпругата си - да посетят заедно с двете деца Франция. Но планираното пътуване се проваля, защото четиримата американски граждани не са добре дошли на Стария континент.

Георг е роден в германската провинция Северен Рейн-Вестфалия. "Обикновено пътувам два пъти годишно до Германия по работа, но сега не знам кога отново ще мога да отида", казва той.

Американският паспорт вече не е това, което беше

Европа е любимата дестинация на американците. Близо 18 милиона души летят ежегодно от Съединените щати до Стария континент. Фактът, че сега не са добре дошли, е съвсем ново преживяване за тях, казва Аарон Бойсенекер, професор по международни отношения от Американския университет във Вашингтон. "Вече няколко пъти сме говорили за това как нашият паспорт, за който иначе знаем, че магически отваря всички врати, вече няма такава сила."

Професор Бойсенекер все пак разбира защо е възприета тази мярка: до момента европейците се справят с пандемията далеч по-добре от САЩ. "Разбира се, има разлики между отделните държави. Но като цяло отговорът на кризата беше много по-добре координиран. И не само това: има и много по-високо доверие към учените и експертите, отколкото от страна на нашите управляващи. Дори в обществото доста се дискутира дали трябва да се вярва на науката".

Зависи от лидера

Въпросът защо Европа явно успя да преодолее първата вълна на пандемията, докато броят на заразените отвъд океана достига нови рекорди, занимава и концентрираните във вътрешната проблематика американски телевизионни канали. В късната емисия новини на NBC дори беше показана Ангела Меркел по време на речта ѝ в Европейския парламент. Без да назовава поименно американския президент, както посочи репортерът на телевизията, германската канцлерка заяви, че коронавирусът оголва пределите на популизма.

Колкото отправената от Меркел критика е оправдана, толкова е и болезнена, смята Хедър Конли от мозъчния тръст "Център за стратегически и международни изследвания": "Когато човек иска да бъде пример за подражание и да поеме лидерска роля, трябва да следва поведението на лидерите, които са успешни. Докато поведението на нашите лидери по време на пандемията определено не е успешно".

Пандемията отдалечава САЩ и Европа

Конли се опасява, че пандемията само ще увеличи вече отворената пропаст между Европа и Съединените щати. Забраната за пътуване, наложена и от двете страни, е поредният пример за това. "Възстановяването на трансатлантическите икономически и търговски отношения ще бъде изключително важно за Европа и за германската икономика. И за нашата, тъй като ние се нуждаем едни от други", казва Конли.

Няма индикации обаче, че рестрикциите ще бъдат разхлабени скоро. Говорителката на американското външно министерство Морган Ортагус увери в отговор на запитване на германската обществена телевизия ARD, че се водят интензивни преговори. И че самата тя също не иска да се отказва от надеждата за почивка в Европа през август. Но дали ситуацията ще се разреши след седмици или месеци, не може да каже никой. Основният фактор е гарантирането на сигурността на пътуващите между двата континента. 

Прочети цялата публикация