БНР | 03.08.2020 08:21:42 | 107

Смарт дрехите спасяват, диагностицират и... наказват


Смарт дрехите са изработени с помощта на различни технологични добавки, с цел да се подобри тяхната функционалност. Част от тях е електронният текстил, в който са вплетени различни проводници. Тези дрехи имат по-разширени функции от обикновените, обясни пред Радио София Лиляна Петкова, докторант в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ към катедра „История и теория на журналистиката“ във Факултета по журналистика и масова комуникация.

Един любопитен пример са смарт якетата, чрез които можем да качваме публикации във фейсбук, само чрез закопчаване на качулката. Не по-малко интересна е роклята - детектор на лъжата, която свети или пуска леки електроимпулси, когато излъжем.

Смарт дрехите, разбира се, не се продават в големи серии в световен мащаб, тъй като за тяхното производство са необходими повече ресурси и съответно са по-скъпи. Стойността на една риза, която може да измерва кръвното налягане или да отчита различни показатели на тялото, е поне десет пъти по-висока от тази на ризите от утвърдени марки. 

Качественият смарт текстил е изтъкан много фино на нано ниво и много често не може да бъде различен по нищо от естествените платове от памук, лен и други. Вече са разработени и куршумозащитни сака, които изпълняват функцията на бронежилетка, но по дизайн не се отличават от обикновените костюми. Една от най-големите иновации е "спасителният сутиен", който е с изключително значение за ранното отриване на рак на гърдата. 

Повече информация за тези малко познати изделия ще намерите в интервюто на Елмира Джома с Лиляна Петкова. 

Прочети цялата публикация