БНР | 05.08.2020 16:14:10 | 291

Няколко са версиите за мощната експлозия в Ливан


Няколко версии има за произхода на мощната експлозия в Ливан вчера, заяви пред „Хоризонт“ Бисерка Григорова, дългогодишен кореспондент в Бейрут.

„В един от складовете на пристанището „Хизбула“ е имала някаква доставка на ракети от Иран. Някои предполагат, че са видели и израелски ракети да удрят този склад. Говори се също, че имало и втора експлозия, която е близо до жилището на бившия премиер Саад Харири, който е син на друг бивш министър-председател – Рафик Харири. В петък трябва да произнесена по делото за неговото убийство (на Рафик Харири при атентат в Бейрут на 14 февруари 2005 г.– б.р.), за което са обвинявани 4-ма души от „Хизбула“ задочно, защото не бяха хванати“, посочва Григорова.

Ливан преминава през тежка икономическа криза, от месеци хората протестират срещу бедността, а унищоженото пристанище на Бейрут е смятано за „белия дроб“ за страната, двигател на търговията.

„Икономическото състояние на страната е плачевно. От година и половина Ливан се моли за финансова помощ на различни институции, на съседни арабски държави и причината да не им се отпуснат са подозрения, че цялата власт се контролира от „Хизбула“. А с войната в Сирия икономическото положение още повече се влоши в Ливан, защото това са може би милион, милион и половина, а може би повече бежанци“, отбелязва още Бисерка Григорова.

Много държави, включително и Израел и Иран, изпращат помощ за Ливан. Европейският съюз е готов да изпрати медицински материали и друга хуманитарна помощ, обяви председателят на Съвета на ЕС Шарл Мишел. Става дума за изпращането на място на 100 пожарникари със съответното оборудване, обучени за издирване на хора в градски условия. Европейският екип ще работи с ливанските колеги за издирването на оцелели в отломките на разрушенията.

Консулската служба при българското посолство функционира нормално и е в готовност да окаже евентуално съдействие на нуждаещи се от помощ наши сънародници. За контакт може да бъде използван телефон 00961 5452 883.

Прочети цялата публикация