БНР | 06.08.2020 14:05:07 | 64

10 дни преди море пробиотиците пазят от чревни инфекции на плажа


"Няма ограничения за възрастта, на която за първи път ще заведете бебето на море“, каза пред БНР педиатърът д-р Тодор Тодоров.

„Освен като лекар, говоря и като родител. Най-важните правила, за да тръгнеш без проблеми по пътя с бебе на море е,  да се тръгне рано сутрин и да не се пътува през уикенда, за да се избегнат задръстванията. Важно е бебето да е нахранено половин час преди тръгване и да се съобрази следващото хранене, така че, то да не става в превозното средство“.

Д-р Тодоров обръща внимание на това, че когато вече сме пристигнали на морето, освен използването на фотозащита, дори при облачно време, за бебета е важно да имат шапка с периферия, за да се предпазва ретината на очите.

„За бебета е важно да не се къпят директно в морската вода, а да бъдат в басейн под плажния чадър, басейнът да е налят с чешмяна или трапезна вода. За да се предпазят от зарази от морската вода.“

За бебета опасен е  и пясъкът, който може да попадне в белия дроб и трябва да ги предпазваме максимално от поглъщане“.

Малките деца не трябва да бъдат оставени дълго време в загрята детска количка на плажа. Най-подходящо за тях е да ги разхождаме в часовете след 16 часа покрай морския бряг, съветва педиатърът.

„Най-важните медикаменти, които родителите трябва да носят на почивка на море, са антипиретиците, за овладяване на температура и болка, репеленти за насекоми, които да са на растителна основа, както и капки за уши, защото често се появяват възпаления след излизане от водата и след това при един лек бриз ушите страдат.

Много е важно да се знае, че ако месецът преди почивката приемаме каквито и да е пробиотици, ще си спестим инфекции, защото те създава "биощит" в организма. И така няма да боледувате на морето", съветва педиатърът.

Още по темата в звуковия файл.


Прочети цялата публикация