БНР | 07.08.2020 09:11:42 | 48

Неразплатени представления от Пловдив 2019 обединиха творци и организации

Задълбочава ли се проблемът с разплащането на вече изработени артистични продукти след Пловдив 2019 – Европейска столица на културата?

Обединени за общи действия, 15 организации и артисти твърдят, че не са получили своите възнаграждения за участие в проекта.

Може би тепърва този списък ще се допълва и обогатява. Всички са вложили лични средства и са си изкарали проектите благодарение на кредити и заеми, разказа пред "Хоризонт" актрисата и режисьор Снежина Петрова, автор на знаковия спектакъл „Медея“ от афиша на Пловдив 2019.

И сега просто си чакат последния транш от 20%, който се бави, оспорва, не се превежда и организациите са поставени в ситуация на фалит“, поясни Петрова.

Определяйки целия процес като „голямо изпитание за всички организации“, тя подчерта, че би било много жалко, ако се произвеждат „повече конфликти, отколкото културно съдържание“.

За повечето организации проблемът е свързан с последното плащане, което е ключово, подчерта Снежина Петрова. „И всъщност ние тук заседнахме в едни плитчини, повечето кораби на проектите, и не можем да се измъкнем вече цяла година. Сега забавянето е много голямо с изплащането. Някои организации са принудени да съкращават част от творческия си екип“, допълни тя.

Организацията на проекта „Медея“ е с 6 хиляди лева загуба. Тя идва от нереализиран докрай планиран приход от продажбата на билети. Вместо очакваните 3 хиляди билета са били продадени между 2 и 3 хиляди. „Така или иначе бяхме с 5 хиляди лева назад“, изтъкна Снежина Петрова.

Излезе, че имаме печалба, която ние трябва да поделим с фондацията (Пловдив 2019 – бел. ред.), което е пълен абсурд, защото не само не сме на печалба, а сме с едни 5 хиляди лева назад и от нашия приход 6 хиляди трябва да дадем на фондацията. Разбирам, че това чисто счетоводно може да е така, защото е бюджетно предприятие, годините се заключват като приключат, сега вече и 2019-а е заключена. Ние излязохме от възможността да правим корекции в 2019 година.“

Повече по казуса чуйте в звуковия файл. 

Прочети цялата публикация