БНР Стара Загора | 13.08.2020 12:04:48 | 128

д-р Юлиян Петров: Учебната година ще започне присъствено


През вчерашния ден , асоциация "Родители" изпрати отворено писмо до министъра на образованието и науката за осигуряването на варианти за присъствено и дистанционно провеждане на учебната година, която ще е в условията на пандемия.

Началото на учебната година ще бъде присъствено, по тази тема нямаме разминаване на мнения, това заяви за радио Стара Загора д-р Юлиян Петров, председател на Синдикат "Образование" към КТ Подкрепа. 

"Това е най-големият публичен отрасъл в България и предвид сложната обстановка заради корона вируса, Синдикат "Образование" излезе с позиция по темата. Ние работим в екшън група в Министерството на образованието, която трябва да създаде правила и регламент за началото на учебната година. Нямаме спор, че началото на учебната година ще бъде в редовен учебен процес. Едва ли можем да очакваме следващо извънредно положение, каквито и да са показателите. Но въпреки това виждаме, че икономиката и всички други отрасли се трансформират и се научават да живеят в условията на опасностите от пандемията."

Училището като мястото, където се събират огромен брой хора трябва да създаде една спокойна среда и това трябва да се случи с два комплекса от мерки, които предстои да бъдат изготвени, допълни още д-р Петров.

"Първият комплекс от мерки ще бъде подготвен от Министерство на здравеопазването и ще бъде императивен. Той ще се отнася за това какво се случва при нормален учебен процес - къде се носят маски, каква трябва да е дистанцията, какво трябва да бъде поведението на учителите в учителските стаи и т.н. Той трябва да бъде готов до 25 август. Вторият комплекс от мерки ще бъде свързан със спецификата на образователната институция. Той ще бъде изработен от експертите на МОН, заедно със социалните партньори, учителите и директорите. Ще бъде съобразен с всяка една образователна институция. Нямам притеснения, че ще бъдат готови и ще се следват много стриктно."

Синдикат "Образование" предложи да се осигурят и допълнителни средства за PCR тестовете на учителите, за специалните лампи, за дезинфектантите, каза още д-р Петров. Тези въпроси са много важни и трябва да се решат не само от Министерство на образованието и Министерство на здравеопазването, но и от финансиращия орган. 

Относно осигуряването на варианти за присъствено и дистанционно провеждане на учебната година, председател на Синдикат "Образование" към КТ Подкрепа коментира, че на този етап няма как да се излезе извън хипотезите на Закона за училищното и предучилищното образование и прилежащите му наредби. 

"Формата на обучение е присъствена, индивидуална и самостоятелна, но няма как да бъде хибридна. Няма как половината клас да изберат присъствена, а другата половина дистанционна.  Този вариант не е приложим, а и нямаме ресурси за това."

 Трябва да назначим други учители, но ако 10 - 15 хиляди ученици изберат другата форма на обучение, ние трябва да им осигурим също толкова учители. Не само, че няма толкова учители, но ние нямаме и финанси, за да ги наемем, коментира още д-р Петров.

Цялото интервю на Елена Енчева с д-р Юлиян Петров, председател на Синдикат "Образование" към КТ Подкрепа, чуйте в прикачения звуков файл.


Прочети цялата публикация