Fakti.bg | 14.08.2020 11:10:07 | 130

АПИ пред ФАКТИ: В периода на гаранцията на АМ „Тракия“ не са получавани сигнали за нужда от ремонт


Миналия месец стана ясно, че в средата на септември ще започне ремонт на 52 километра от АМ „Тракия“ между Чирпан и Стара Загора. Стана ясно още, че ремонтът на пътя ще струва 89 милиона лева, а средствата вече са осигурени.

В участъка, който предстои да бъде ремонтиран от 2018 година насам е въведено ограничение на скоростта от 90 км/ч в двете посоки. Ограничението се налага „поради състоянието на пътната настилка, която е с неравности, коловози, пропадания, и за повишаване безопасността на движение в 40-километровия участък от 168-ми км до 208-ми км“, казаха от пресцентъра на Агенция „Пътна инфраструктура“. Периодът на ограничението на скоростта е удължен до края на 2020 година.

От ФАКТИ изпратихме запитване към председателя на управителния съвет на АПИ Георги Терзийски кога е изтекъл гаранционния срок на отсечката от АМ „Тракия“, която предстои да бъде ремонтирана, дали в АПИ са получавали сигнали за нужда от ремонт в тази отсечка в рамките на гаранционния ѝ срок, откъде идват средствата от 89 милиона лева за ремонта, които вече са осигурени и ще бъдат ли ремонтирани платната в двете посоки.

Получихме отговор от пресцентъра на АПИ, в който за гаранционния срок се казва:

„Строителството на АМ „Тракия“ в 40-километровия участък Оризово – Стара Загора /от км 168+215 до км 208+181/ е разделен на два подучастъка. Изграждането на първия 16-километров подучастък приключва през 2007 г. и е въведен в експлоатация с издаване на Разрешение за ползване от 28 март 2007 г. Строителството на втория подучастък, с дължина 24 км, завършва през 2008 г. и е в експлоатация с издаване на Разрешение за ползване от 14 октомври 2011 г.

Съгласно действащата към датата на издаване на съответните Разрешения за ползване Наредба №2 за въвеждане в експлоатация на строежите в Република България и минимални гаранционни срокове за изпълнени строителни и монтажни работи, гаранционните срокове за участъка са 5 години от датата на издаване на Разрешението за ползване. Гаранционните срокове са следните:

-              За първия подучастък – до 28 март 2012 г.

-              За втория подучастък – до 14 октомври 2016 г.

В периода на гаранцията в участъка от 168-ми км до 208-ми км не са получавани сигнали за необходимост от ремонт. По време на гаранционния срок за сметка на изпълнителя - Сдружение „Рънуей-БГ“, в което участват: „Трейс груп“ АД, „Пи ЕС Ай“ АД, „Холдинг Пътища“ АД, „Мостстрой“ и „Пътища и пътни съоръжения“ АД, са извършвани ремонтни дейности. Изпълнявани са ремонти на проявили се дефекти и неравности в платното за Бургас при 170-ми км, при 172-ри км, при 184-ти км и 185-ти км, както и в активната лента за движение в отсечката между 201-ви и км 207-ми километър, също в посока Бургас“.

„Според експертите, дългогодишната експлоатация на трасето и интензивният тежкотоварен трафик са причина за недоброто му състояние“, казва се в отговора на АПИ. Това е посочено и като причина за ремонта. На въпроса дали през 2018 година, когато е въведено ограничението на скоростта, е било ясно, че пътят има нужда от ремонт от АПИ отговориха: „Наличието на коловози в активната лента наложи да се направи внимателна преценка за избора на технология, по която ще се извърши ремонтът. През 2019 г. 52-километровият участък от АМ „Тракия“ /от км 156+284 до км 208+181/ е обследван и е възложено изготвянето на технологичен проект за ремонт на трасето, който е одобрен от Института по пътища и мостове. Освен директното трасе ще се ремонтират и 7 съоръжения, които са в участъка и са в недобро състояние“.

„Предвижда се ремонтът на 52-километровия участък от АМ „Тракия“ /от км 156+284 до км 208+181/ да стартира поетапно през септември, когато приключва активният летен сезон и се очаква да намалее интензивният трафик. Първо ще бъде ремонтирано платното за Бургас, след което са планирани  ремонтни дейности и на платното за София, но това ще стане последователно, за да се запази пропускателната способност на магистралата. Ремонтът ще започне през есента, тъй като преди началото на летния сезон трябваше да завърши обновяването на петте виадукта на на АМ „Тракия“ - при 13-ти км, 15-ти км, 17-ти км, 18-ти км и 20-ти км. Затварянето на големи участъци от автомагистралата за дълъг период от време сериозно затруднява трафика“, е отговорът, който получихме от АПИ на въпроса защо ремонтът ще започне в края на 2020 година.

На питанията ни откъде идват 89 милиона лева, които ще струва ремонтът, дали те ще покрият ремонта само на едното платно и нужни ли са допълнителни средства за ремонта на другото платно от АПИ отговориха:

„Прогнозната стойност на ремонтните дейности на пътното платно на АМ „Тракия“ в посока Бургас в 52-километровия участък е около 70 млн. лв. Дейностите включват ремонт на средната разделителна ивица, на отводняването и на колекторната система в средната разделителна ивица. Още около 4 млн. лв. са предвидени за подмяна на пътните знаци и хоризонталната маркировка в двете платна /за Бургас и за София/ в отсечката.  По експертна оценка 15 млн. лв. е прогнозната сума, необходима за подмяна на ограничителните системи за пътища в средната разделителна ивица и в банкета на платното за Бургас. Общата прогнозна стойност за ремонта на платното за Бургас е около 89 млн. лв. Средствата ще са от бюджета на Агенция „Пътна инфраструктура“. Ремонтни работи в платното за София се предвиждат през следващата година след осигуряване на необходимия финансов ресурс“.

Напомняме, че миналия месец – на 12 юли, турски тир предизвика катастрофа на 160-тия километър от АМ „Тракия“, която отне живота на петима души. Този километър влиза в участъка, който предстои да бъде ремонтиран – „от км 156+284 до км 208+181“. При въпросната катастрофа беше установено, че не неравностите по пътя са причината за нея, а вероятно заспиване на шофьора. Турският тир тогава премина през мантинелата и се вряза в колите от насрещното движение. Мантинелата, по данни на Илия Златев от Областното пътно управление в Стара Загова, е от 1996 година. И по негови думи била функционираща. Факт е обаче, че мантинелата не удържа турския тир. 

Прочети цялата публикация