БНР | 24.08.2020 08:42:08 | 171

Много истории за света и живота се крият зад един портрет


Двадесет и шест “поетични колажа“ показва с изложба в София младият български художник с активна гражданска позиция Мартин Джачков. „Лебед от огън“,  „Сини цветя“, „Влюбена матрьошка“ са само част от имената на творбите, които ще бъдат представени от 24 август до 7 септември в отворената галерия на Градската градина в парка на Народния театър „Иван Вазов”. Изложбата се осъществява в партньорство със Столичната община и носи завладяващото име „Омагьосана душа“.

Роденият в Ловеч артист е добре познато име в културните среди на Париж. Учи моден дизайн, архитектура, изящно изкуство и графичен дизайн в Академия за изящни изкуства във френската столица. Започва кариерата си като дизайнер на дрехи, а след това посвещава душата си на създаването на поетични колажи. Продава творбите си на известни колекционери от Европа и Америка. 

След 10 години в културните среди на Франция, Мартин Джачков ще впечатли българската публика с първата си самостоятелна изложба. И ето защо решава да го направи именно сега:

"По стечение на различни обстоятелства, мисля че това беше най-правилният момент за тази изложба. Тя е на открито, намира се в Градската градина и предвид обстановката от тази година е много подходящо хем да създаваме култура, хем да спазваме правилата."


Макар и малко подценяван като жанр в художествената гилдия, колажът може да е на абсолютно същото ниво, като импресия и резултат във фигуративното изкуство, като останалите жанрове, изтъква Мартин и обяснява своята слабост към портретите:

"Портретът е една история за един човек, но зад него се крият истории за света и живота. Всеки човек има истина и в тази истина се крият много чувства, много красота, страхове, препятствия, смелост. Нарекъл съм моята изложба “Омагьосана душа”, защото смятам, че посланията на моите картини се намират във всяка една от душите на портретите, които съм създал."

Артистът се вдъхновява от поезията и философията на Оскар Уайлд, творчеството на художници като Ван Гог, Бернар Бюфе, Тициан, Никола де Стайл, Лолита Лемпицка. Като своя мисия приема промяната на средата за изкуство в България. Има желание да покаже на младите художници, че изкуството им има стойност и че път за развитие винаги има.



Прочети цялата публикация