Fakti.bg | 01.09.2020 11:16:05 | 162

Ленинградската АЕЦ навлезе в решителен етап


В Ленинградската АЕЦ стартира последният етап от физическото стартиране на най-новия енергоблок с реактор ВВЕР-1200. Реакторната инсталация на шести енергоблок бе изведена на минимално контролируемо ниво на мощност. Това означава, че в активната зона на реактора е започнала самоподдържаща се управляема ядрена реакция.

„Минималното контролируемо ниво на мощност е това ниво, което ще ни позволи безопасно да проведем серия от тестове и да проверим физическите характеристики на активната зона на реактора за съответствие с изискванията на проекта. След като тези операции приключат и резултатите бъдат представени на „Ростехнадзор“, остава само да получим разрешение за енергийно пускане и да започнем поетапно увеличаване на мощността“, каза Александър Беляев, главен инженер на Ленинградска АЕЦ-2, предадоха от "Росатом".

Физическото пускане обхваща провеждането на над 50 теста в рамките на една седмица. Те ще позволят да се прецизират неутронно–физическите характеристики на първоначално зареденото ядрено гориво и ще потвърдят надеждността на защитите, блокировките и на цялата система за ядрено-физически контрол и ядрена безопасност на реакторната инсталация. Пускането в експлоатация на шестия енергоблок с реактор ВВЕР-1200 се извършва поетапно и започна на 19 юли 2020 г., когато първата горивна касета със свежо ядрено гориво бе заредена в активната зона на корпуса на реактора.

През следващите етапи - по време на енергийното стартиране, опитно-промишлената експлоатация и комплексните изпитания на енергоблока, цялото оборудване ще премине финална проверка за работа при експлоатационни параметри, с производство на електрическа и топлинна енергия. Планирано е шести енергоблок с реактор ВВЕР-1200 на Ленинградската АЕЦ да бъде пуснат в промишлена експлоатация през 2021 година. Той ще замени втори енергоблок с реактор РБМК-1000, който работи ефективно в продължение на 45 години. Ленинградската АЕЦ е част от електроенергийното подразделение на „Росатом“.

Прочети цялата публикация