Fakti.bg | 03.09.2020 17:18:57 | 155

Средиземно море се превърна в шахматна дъска: САЩ подкрепят Гърция, а Русия застава зад Турция


Източното Средиземноморие все повече започна да прилича на шахматна дъска, върху която големите сили се борят за влияние и ресурси. Напрежението между Гърция и Турция остава високо, а направено преди часове съобщение на Анкара събуди предположения, че е привлякла на своя страна Русия.

Турция съобщи, че Русия ще проведе военноморски учения със стрелба в източната акватория на Средиземно море на фона на покачващо се напрежение между Турция и нейните съседи Гърция и Кипър относно правата за търсене на енергоизточници в региона. В навигационното известие се казва, че руските учения ще се състоят през септември в райони на Средиземно море, в които оперират турски кораби.

Мистерия в това съобщение обаче буди фактът, че Турция го обявява. AP съобщи, че остава неясно защо Турция, член на НАТО, обявява учения на руските Военноморски сили от името на Русия. Все още няма потвърждение от руска страна. През последните години двете държави значително засилиха военните, политическите и икономическите си отношения, отбелязва агенцията.

В същото време отношенията между Турция и САЩ не са розови. Анкара реагира гневно на новината, че САЩ ще свалят 33-годишно оръжейно ембарго за Кипър, който продължава да е разделен. Турските власти описаха решението на Вашингтон като противоречащо на съюзническия дух между двете страни. Анкара обеща да предприеме стъпки, за да гарантира сигурността на самопровъзгласилата се Севернокипърска турска република. Гърция, от своя страна, която обвинява съседите си в агресивни действия, привлече на своя страна и Франция, която изпрати военни част в региона.

AP припомня, че Турция и Русия координират действията си в Сирия, а освен това турците закупиха ракетни системи С-400 руско производство, което вбеси Вашингтон. През последните седмици бойни кораби от Гърция и Турция се наблюдават взаимно, тъй като турски изследователски кораби търсят ресурси във води, които Гърция и Кипър смятат за свои. В Атина говорителят на гръцкото правителство каза, че планираните руски учения ще се наблюдават от всички страни в региона, включително от натовските и европейски партньори. Атина поддържа тезата, че правото да експлоатира природните ресурси около нейните острови, разположени в близост до турските брегове, ѝ принадлежи. Анкара, от своя страна, посочва, че ще защитава националните си интереси и ако се наложи, ще направи това с военни средства.

Русия поддържа значително морско присъствие в източната част на Средиземно море и редовно провежда маневри там. Последната новина за предстоящите военни учения може да е послание от Москва, че остава основна регионална сила, чието влияние няма да бъде намалено от съобщението на Вашингтон за кипърското ембарго. Турският военен министър Хулуси Акар каза, че вдигането на ембаргото (което на практика означава промяна на баланса в полза на кипърските гърци) само ще доведе до задънена улица тлеещият от десетилетия конфликт, а няма да го реши. Кипър е разделен от 1974 г., като на острова са разположени 35 000 турски войници в признатата единствено от Анкара република.

Прочети цялата публикация