БНР | 06.09.2020 08:17:32 | 180

Връщане на работа след отпуск - как да избегнем стреса


За мнозина връщането обратно към работен режим след отпуск е стрес.

Тялото е почивало. Умът също. Изведнъж се връщаш в лудницата. Има някакъв момент на стрес, но после се връщаш в коловоза бързо.“

Ефектът след отпуск е подобен на този след работата от вкъщи по време на ограничителните мерки, казват други. За трети „понякога отпуската е по-изморителна от работата, много изкушения има“.

За някои разходките с приятели за релакс след работа се явяват добър вариант за адаптация към новия ритъм. Друга от рецептите за по-бързото справяне със стреса след отпуск е да се посветим повече на любими занимания.

„Аз обичам да спортувам, да рисувам, да чета. Когато човек обича да прави нещо, помага да се справи със стреса и да си навлезе отново в ритъма.“

Друг изпитан житейски метод е да не си оставяме много задачи за след отпуската.

Не всеки успява да превключи безболезнено от единия ритъм към другия, а това може да отключи тревожност и дори депресия, пояснява психологът Адриан Ааврамов. Той обръща внимание на феномена „българинът обича когато почива да работи и когато работи – да почива“, което по думите му е „парадоксално, но доказано във времето“. Именно затова психологът е категоричен, че когато почиваме, не бива да мислим за работа и обратното – докато работим, да не мислим за почивка.

Да не се отдават изцяло на работния процес, защото тогава се появява синдромът на професионалното прегаряне, или бърнаутът. Това е може би един от най-сериозните проблеми на нашето съвремие“, отбелязва специалистът за предаването "Чуй лятото".

Наблюденията на Аврамов сочат, че през последните години расте броят на хората с паник атаки.

Повечето българи свързват отпуската с летния сезон или коледно-новогодишните празници. Психолозите обаче съветват времето за почивка да се разпределя по-пълноценно. Има група хора, които вярват в това - когато почиваме по-често, но по-кратко, не изпитваме толкова голям дискомфорт при завръщането. „Не чакаш една почивка цяла година. Просто си правиш по-начесто повече почивки.“

„Когато обичаш това, което правиш, не е толкова трудно. Като си на почивка, си на почивка. Като се прибереш, ако не вършиш нещо, е по-зле“, мъдро обобщава един от запитаните в импровизираното допитване на „Хоризонт“.

Още акценти по темата чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация