БНР | 07.09.2020 06:06:14 | 206

Размисли за политиката на занаятчиите на Самоводската чаршия във Велико Търново


Единение липсва, както между хората, така и сред политиците, споделят с болка майсторите от Самоводската чаршия във Велико Търново, където преди 142 години е сложено началото на националното движение на обединение на България със създаването на първия комитет „Единство“.

На 29 август 1878 година в старопрестолно Търново се събират пламенни будни възрожденци и лидери на Национално освободителното движение и основават първия комитет „Единство“, с което се поставя началото на националното движение, за единение на България и българския народ, а финалният политически акт е Съединението на Княжество България и Източна Румелия на 6 септември 1885 година, провъзгласено два дена по-късно в Търново от княз Александър Първи. Началото е поставено от Стамат Антонов, Любен Каравелов, Стефан Стамболов, архимандрит Стефан Хаджирадков, Георги Живков, Цани Гинчев. Събират се в частен дом, където днес е старата поща във Велико Търново в началото на Самоводската чаршия. Майсторите занаятчии от чаршията днес преживяват трудни времена, искат промени, но не са единни, с болка споделя Паулина Никова, която помага на баща си в кожухарското ателие:

Трябва хората повече да мислят единно, да са по-обединени. Точно тук, на тази улица, това нещо не цари, от години не цари.

Кризата се е отразила негативно на занаятчиите. Дюкяните на чаршията оредяват. Майсторите споделят с болка, че са заплашени от фалити, затворили са се в себе си, станали са трудно разговорливи. Майсторът на дървени фигурки Петър Стойчев е пословичен оптимист, но е носталгично настроен: 

„Да се върна 30 години назад, да се подмладя и да започна пак отначало - това ми се иска. Ние си работим, обичаме си работата, фигурките. Като татко Карло си ги правим, остава да дойде хубаво време да ги реализираме". 

"Винаги съм бил оптимист, от както се помня", допълни Стойчев: "Какво ми дава оптимизъм? Хората, веселите хора, хубаво облечените хора, хубавите коли, които карат, нищо че са втора употреба"

Морал липсва в политиката, а ако майсторите от чаршията могат да си направят свой парламент, сред първите решения биха били тези, с които да се подпомогне туризмът, коментира майсторката на бижута от цветя Илза Христова:

Щяхме да помислим за по-адекватна политика за този туристически сезон, който е в края си вече и който беше нулев и всъщност ние останахме без препитание, а сме тук по цял ден, не сме затворили ателиетата. Туристите ги няма, градът е много пуст".

Не мога да дам политически решения, но ми се струва, че на политиците им липсва любов към народа, допълни Христова: 

"Не искам никого да упреквам, но като цяло днес в политиката няма морал и затова не случайно много от хората, с които напоследък дискутираме, говорят за култура в политиката, за морал в политиката - общочовешки неща, които както ги има в обществото, така трябва да ги има и в неговите представители, а те липсват". 

Медникарят Хюсеин Хасанов споделя, че ако трябва да направи джезве или тава, които да преповторят днешното състояние на обществото, няма да са много гладки:

По-груба щеше да бъде, защото един друг се плюем само, никакво обединение. Пише - „Съединението прави силата", обаче един не се е обединил, от 240 човека един с един не си съвпадат мненията им".

Единство и коректност са каузата, споделя майсторката на захарни изделия Нели Бончева. Сладост трябва и на хората, и на политиците, коментира шекерджийката:

„Да бъдем единни, честни, коректни, да имаме търпимост, да имаме доверие. Не зная какво ни пречи да го имаме, трябва да питате тези, които го нямат, би трябвало всички да бъдем такива", допълни Нели Бончева.

Целия репортаж на Здравка Маслянкова можете да чуете в звуковия файл.

Прочети цялата публикация