БНР | 08.09.2020 14:47:30 | 145

Любомир Дацов: Има логика в замразяването на минималната работна заплата


Мисля, че има логика в идеята за замразяване на минималната работна заплата, макар че почти винаги съм подкрепял като икономист това, което работодателите слагат на масата по простата причина, че дори най-обикновеният поглед на стандартните данни показва, че минималната работна заплата през годините е имала изпреварващ ръст спрямо всички основни икономически показатели, коментира пред БНР Любомир Дацов, бивш заместник финансов министър.

„Ако погледнете спрямо 2010 г., когато свърши предишната криза, от 240 лв. минималната работна заплата е нараснала на 610 – 154%. А БВП се е увеличил само със 70%. Т.е. минималната работна заплата е изпреварила два пъти това, което трябва да преразпределя. В същото време средната работна заплата се е увеличила  едва със 109%, също изпреварва БВП“, отбеляза Дацов в предаването „Нещо повече“.

Според него минималната работна заплата не трябва да бъде компенсирана във времето, защото тя има изпреварващ ръст спрямо това, което се създава в страната. А и МРЗ е била базирана на старите допускания за 3% ръст на икономиката.

„А в рамките на годината нищо чудно да имаме и между 6 и 7% спад на икономиката“, посочи експертът.

Икономистът подчерта, че хората не бива да се плашат с предстояща тежка криза, тъй като по този начин и се моделира поведението им – и заради тази уплаха спадът може да се увеличи:

„Спрямо останалите държави в Европа ние сме по-добре в спада“.

Дацов прогнозира трудна есен и зима, доколкото има много предизвикателства и ще трябва да поработим и с политическата нестабилност: „Опитите за краткосрочното решаване на проблемите допълнително ще усложнят нещата. Но ако натискът върху бизнеса е по-малък, той достатъчно удачно решава тези проблеми“

„Ако имаме работещи институции, което е трудно да се каже, нещата няма да бъдат толкова трудни, защото когато всеки си е на мястото, макар и трудно ще продължим напред“, смята икономистът.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 

Прочети цялата публикация