БНР | 09.09.2020 20:16:02 | 88

България обърна Италия на европейското до 18 години

Националният отбор по волейбол на България за юноши под 18 години, воден от Мартин Стоев, спечели групата си на европейското първенство в Италия. Нашите надиграха домакина Италия с 3:2 (16:25, 25:13, 26:24, 21:25, 15:11) в третия двубой от група I на надпреварата, изигран в Марсиковетере.

В първия гейм националите ни влязоха сковано в мача и не успяха да намерят себе си. Волейболистите на тима домакин доминираха напълно и спечелиха със стабилна преднина.

Във втората част ролите се размениха, като играта бе изцяло под диктовката на момчетата на Мартин Стоев, които се откъснаха от съперника рано и изравниха 1:1 гейма.

Третият гейм бе доста драматичен - през повечето време Италия водеше. Разликата бе пет точки (18:13), след което нашите намалиха дистанцията. При 22:19 на сервис застана Георги Татаров, който се превърна в герой на гейма. Силното представяне на диагонала продължи в следващите минути - след негова серия и два блока за България преднината се стопи само на точка. Впоследствие резултатът бе изравнен след успешна атака за 22:22. Ас на Татаров изведе нашите напред - 23:22. Италия обаче не се отказа и изравни при 24:24. В решителните минути нашите момчета показаха повече воля и психика. Успешна атака на Александър Николов даде предимство 25:24, а аут от атаката на Италия доведе до 26:24 за родните волейболисти.

Четвъртата част започна равностойно, след което домакините се мобилизираха. Състезателите на Винченцо Фанидза изправиха на нокти българските състезатели и не им позволиха да ги преодолеят. Двата отбора се доближаваха един до друг, но в крайна сметка италианците постигнаха своето и след серия изравниха, вкарвайки мача в тайбрек.

Там играта започна точка за точка, след което нашите поведоха. Домакините отново догониха родните представители, стигайки се до 9:9. След това успешна атака на Александър Николов и блокада за българския тим дадоха преднина от две точки (11:9). До края нещата преминаха гладко, блокада на нашите сложи точка на мача за 15:11.

На полуфиналите България среща Чехия, която завърши на второ място във втората група. Двубоят е на 12 септември (събота) от 18:00 часа.