БНР | 14.09.2020 02:54:24 | 184

Трофей за Тийм след петсетова драма

Доминик Тийм осъществи първия в “Откритата ера” обрат от 0:2 до 3:2 сета във финал на US Open и спечели дебютната си титла от “Големия шлем”.

Александър Зверев взе убедително първите два сета с 6:2, 6:4, но после се стигна до истински трилър и австриецът взе следващите части с 6:4, 6:3, 7:6 (6) след страхотна битка, продължила 4 часа и 5 минути.

Досега последно през 1945 година финал на US Open е обръщан от 0:2 сета, но никога в “Откритата ера”.

Нервите в зрелищния мач взеха връх, а германецът направи две двойни грешки в тайбрека, а в решителния пети сет не можа да затвори мача при свой сервис и аванс от 5:3.

Така Тийм обаче показа непримиримост и няколко страхотни удара в заключителната част на двубоя, за да стане първият шампион от “Големия шлем”, роден през 90-те години на миналия век.

Въпреки, че тазгодишният турнир в САЩ бе проведен с големи условности заради пандемията и дисквалификацията на Новак Джокович, третият в ранглистата австриец напълно заслужи първата си голяма титла след четвъртия финал.

Освен това Тийм записа четвърти успех над своя добър приятел извън корта Зверев в турнирите от Шлема, а при награждаването последният не сдържа сълзите си.

Иначе германецът започна страхотно мача и на два пъти проби подаването на Тийм, печелейки първия сет с 6:2 след само 30 минути игра.

Във втория сет Зверев повтори упражнението и дръпна с 5:1, но след това австриеца се разигра. Той върна един пробив и стигна до 4:5, ала германецът спечели след петия си сетбол с 6:4.

Австриецът обаче започна да играе все по-силно и след разменени пробиви в началото на четвъртата част успя да стигне до нов такъв в десетия гейм, за да спечели също с 6:4.

В четвъртия сет двамата печелеха подаванията си до осмия гейм, в който Тийм стигна до пробив, за прати срещата в пети сет след 6:3.

В решителната част свободното падане на Зверев продължи и той допускаше грешка след грешка, включително три поредни непредизвикани, за да подари пробив още на старта. Тийм обаче побърза да върне жеста, с двойна грешка при точка за пробив във втория гейм - 1:1.

Двамата тенисисти отново влязоха в стабилен ритъм на свое подаване, за да може резултатът да достигне до 3:2 за Зверев. В шестия гейм Тийм започна зле, изоставайки с 0:30, но с няколко страхотно изпълнение обърна нещата и не даде повече точка на Зверев.

Това, което Звереев не успя да стори в гейм номер 6, той направи в този под №8. След като си взе подаването за 4:3 германският тенисист показа изключително нападателно лице и притисна Тийм мощно в неговия сервис гейм. Стигна се до 30:40 и тогава Зверев за пореден път в мача излезе на мрежата, този път принуждавайки австриеца да сбърка с минаващия удар, а неточността доведе до 5:3 и шанс за Зверев да сервира за мача.

Както в целия сблъсък обаче нервите на германеца не бяха устойчиви. Той започна трудно, изпадайки в ситуация 15:40. След като спаси един мач бол при втория си опит Тийм все пак изкова грешка от съперника си и моментално върна пробива. Следващият гейм отново не мина гладко, но след два великолепни форхенда по правата Тийм стигна до 5:5.

Драмата навлезе в кулминационната си фаза и гейм номер 11 не разочарова. Тийм показа цялата концентрация и прецизност, на която е способен в този късен стадий на мача. След няколко изтощителни дори за наблюдаване разигравания австриецът стигна до точка за пробив, а там след нова тежка размяна на удари принуди Зверев да сбърка, за да направи резултата 6:5 и да получи шанса да затвори мача.

Двубоят обаче нямаше как да мине без да се стигне до решителен 13-ти гейм. Нервите на Тийм също не издържаха, като той видимо започна и да се схваща след 4 часа игра в Ню Йорк и допусна мигновено връщане на пробива, за да стане резултатът 6:6.

В решителната част и двамата играчи се подаваха на нервите и умората, като след бърза размяна на мини-брейкове нещата тръгнаха точка за точка до 4:3 за Тийм. Тогава Зверев допусна двойна грешка във възможно най-лошият момент, а австриецът получи два сервиса, с които да затвори мача при 5:4. С мощен минаващ удар той си даде два мачбола при 6:4, но при шампионската точка допусна непредизвикана грешка от печеливша позиция. Последва нов форхенд в аут, за да бъде изравнен резултатът и тайбрека - 6:6.

В този момент бекхендът заработи и след страхотна комбинация световният номер 3 размина Зверев на мрежата за нов мачбол. Силите и нервите на германеца не издържаха, а Тийм се свлече на земята, за да отпразнува историческия си триумф в един неповторим финал на US Open.