БНР | 14.09.2020 13:18:19 | 204

ОПЕК предвижда по-силен спад в търсенето на петрол заради Covid-пандемията


Световното търсене на петрол ще се свие през 2020 година по-стръмно от предвиденото преди време с оглед на коронавирусната криза и ще се възстанови по-бавно от очакваното през следващата година, заяви в понеделник ОПЕК в последния си ежемесечен доклад за състоянието на петролните пазари.

Според ноивте прогнози на ОПЕК световното потребление на петрол ще спадне с цели 9,46 млн. барела на ден през тази година при оценка само месец по-рано за понижение с 9,06 млн. барела дневно. Това означава среднодневно потребление в размер на около 90,2 млн. барела.

Цените на петрола се сринаха по-рано през годината, тъй като коронавирусната криза ограничи пътуванията и икономическата активност в цял свят. Докато някои държави облекчиха строгите ограничителни мерки, позволявайки възстановяването на бизнес активността и респективно на търсенето на петрол, нарастващият брой нови случаи на коронавирус и по-високите добиви в последно време натежаха върху цените на черното злато през последните седмици.

"Рисковете по отношение на новите оценки остават завишени и са в посока надолу (за още по-слабо от очакваното потребление), особено с оглед на развитието на случаите на инфекция с Covid-19, както и възможните лечения на коронавируса“, посочи ОПЕК по отношение на перспективите за състоянието на петролните пазари през 20201 година.

"Очаква се увеличеното използване на дистанционна работа и конферентна връзка от разстояние да ограничи потреблението на транспортни горива и тяхното пълното възстановяване до нивата от 2019 година", отбеляза в своя доклад петролният картел.

Това означава, че търсенето ще се възстанови по-бавно от очакваното през следващата година. ОПЕК прогнозира, че потреблението на петрол в световен план ще се повиши през 2021 година с 6,62 млн. барела на ден, което обаче е с 370 хил. барела по-малко, отколкото се очакваше през миналия месец.

Петролните складови запаси се увеличиха по време на пандемията поради срива на търсенето. В тази връзка ОПЕК заяви, че запасите в развитите страни са паднали с 4,5 млн. барела през юли, но са били с цели 260,6 млн. барела над средното ниво от последните пет години - ключов показател, който картелът смяташе за желано ниво на петролните налични запаси преди началото на коронавирусната пандемия.

Петролът поевтиняват с около 1% след публикуването на доклада, като ноемврийските фючърси на петрола Брент се понижават с 0,9% към $ 39,60 за барел, а октомврийските фючърси на американския лек суров петрол с 1,15% към $36,85 за барел. Само в рамките на месец петролът поевтиня с близо 15 на сто.

Спадът на петролните цени под $40 за барел е тревожен сигнал за редица членове на ОПЕК, тъй като това ниво се счита от тях като минимално необходимото, за да бъдат балансирани техните бюджети.


Прочети цялата публикация