Fakti.bg | 15.09.2020 10:33:04 | 214

Откриха отлично запазен труп на мечка от Ледената епоха (СНИМКИ)


Руски учени откриха в Сибир идеално запазена пещерна мечка и малко мече, датиращи от преди 39 000 години. Досега бяха намирани само кости на пещерни мечки, праисторически вид, живял в Евразия преди около 300 000 до 15 000 години.

Двете находки, намерени при отделни разкопки, бяха приветствани от руски експерт като откритие „от световно значение“.

Тялото на възрастната мечка е било открито благодарение на топенето на пермафроста на Ляховските острови. Трупът на животното бил със запазени меки тъкани, зъби и нос, консервирани от студа в неговия замръзнал гроб.

Специалистите от федералния университет в Якутск са във възторг от находката, която е единствена по рода си. Всички вътрешни органи на мечката са запазени. Това означава, че руските учени - които също се стремят да върнат към живот изчезналия вълнист мамут - имат надежда, че ще успеят да възстановят ДНК-то на хищника от ледниковия период.

„Днес това е първата и единствена находка по рода си - цял мечи труп с меки тъкани. Той е напълно запазен, с всичките му вътрешни органи. Снимките показват, че носът на мечката е непокътнат. Преди това бяха намерени само черепи и кости.Тази находка е от голямо значение за целия свят", разказва д-р Лена Григориева пред The Siberian Times.

На останките се натъкнали номади, отглеждащи северни елени на отдалечения остров. Сега те ще бъдат анализирани от учени от руския Североизточен федерален университет (NEFU) в Якутск, който е в челните редици за изследвания на изчезналите вълнести мамути и носорози.

Предварителен анализ сочи, че откритото възрастно животно е живяло преди 22 000 - 39 500 години. Нужни са обаче, още изследвания, сред които радиовъглероден анализ, за да бъде определено с по-голяма точност от кога датира находката.

Чуждестранни учени ще бъдат поканени да се включат в изследването, заяви д-р Григориева от университетския Институт по приложна екология на Севера.

Прочети цялата публикация