БНР | 17.09.2020 11:42:03 | 168

Планинските водачи ще стават все по-търсени


Училището в троянското село Черни Осъм е едно от уникалните в страната ни, защото е единственото, в което младежи се обучават за планински водачи.

В условията на все по-развиващ се планински туризъм завършилите училището са все по-търсени от туристическите агенции и за организирани високопланински преходи, заради опасностите и неизвестните, които крие планината.

За директора на училището Румяна Велешка планинският водач е "доста интересна професия, която в съвременните условия става все по-популярна, с оглед на това, че България е известна туристическа дестинация".

Намирането на ученици и сформирането на паралелка не е лесно, защото приемът е след завършено основно образование, признава Велешка. Въпреки това идват деца от цялата страна. 

„Децата за пет години израстват много и от малки деца, в 12 клас ние изпращаме съвсем подготвени за живота млади мъже. Имаме и момичета в паралелката.“

Доайен сред специалистите, които обучават бъдещите планински водачи, е Иван Мутафов. Родом от Черни Осъм, той предава своя опит в планинарството.

Аз ги уча преди всичко на любов към природата. След това започваме на практика нещата да ги развиваме. Опасности в планината, всички видове планински спортове, ориентиране, пещерно дело, туризъм…“

Много често учениците са в планината, в реални условия, където придобиват по-добри знания, разказва Румяна Велешка.

Мартин Семерджиев е един от преподавателите.

„Винаги съм обичал планината, винаги съм обичал свободата. Затова се насочих към Спортната академия, да уча алпинизъм и да се занимавам с това. Не че винаги е лесна работа. В природата сме доста често. Учим нещата на терен. Показвам им какви са опасностите, защото някои от тях са скрити…“

Освен учител, Тихомир Нешев е и планински спасител. Смята, че културата на българина е все още ниска за това „да търси и да си осигурява тази сигурност и удобство – планинския водач“. Подчертава, че законово вече всяка туристическа агенция задължително предоставя планински водач, когато има група за организиран преход в планината.

„Хората го осъзнаха, застрахователите го изискват и нашите ученици все повече ще си намират работа. В момента планински водач минималната надница на ден, която се полага, е 120 лева.“

Други детайли по темата чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация