Fakti.bg | 19.09.2020 10:13:16 | 487

Българите са най-големият си враг


"Омръзна ми в Америка да говорят за България като за страна от Третия свят. България далеч не е бедна държава", твърди пред "Дойче веле" Дино Дион. Финансовият експерт е роден в Пловдив, но емигрира още през 1990-те. Днес живее в Ню Йорк.

“България далеч не е бедна държава” - така финансовият експерт Дино Дион отговаря в американската платформа "Quora" на следния въпрос: “Защо държави като България и Румъния са толкова бедни цели 30 години след като са се разделили с комунизма?”. В тази връзка Дион посочва, че 95% от българите имат собственост, докато при американците собствен имот притежават едва 59% от хората, като при това повечето от тях изплащат ипотеки. Експертът изрежда и други преимущества на българите в сравнение с американците, в това число безплатното здравеопазване, социалните помощи и ниските данъци.

Свързахме се с Дино Дион, за да разберем защо един работещ в Ню Йорк експерт по финанси и инвестиции е толкова добре запознат с България. Научихме, че Дино Дион е роден в Пловдив, а името си дължи на своите гръцки корени. Емигрира още в началото на 1990-те, като първо се насочва към Великобритания, където завършва образованието си. Днес живее в Ню Йорк и е основател и изпълнителен директор на компания, занимаваща се с инвестиционен мениджмънт.

"Българите са най-лошият си враг"

Питаме го защо е отделил толкова време, за да обясни икономическата ситуация в България и да опровергае твърдението, че страните в Източна Европа са бедни. “Омръзна ми хората в Америка да говорят за България като за страна от Третия свят”, отговаря той. “В Европа няма “трети свят”. А Източна Европа не е някакво дивашко място, където няма електричество и канализация”. Но българите имат вина за своя негативен образ в чужбина, смята Дион.

“Българите са ужасно зле в пиара и маркетинга”, казва финансовият експерт. "Гърците правят реклама на островите си по автобусите в Ню Йорк и Лондон. Те имат специален туристически борд за чужбина и харчат милиони за популяризирането на своите острови и антики”, казва Дион и критикува инертността в България. “Установявам, че българите са най-лошият си враг - поради безразличието, с което гледат на света”. Според Дион, това дистанциране от останалия свят се корени в историята, която е оставила тежък отпечатък върху психиката. Това е малка държава, геополитически разположена на кръстопът между Европа и Азия, държава, която има исторически конфликти със съседите си, била е под чуждо владичество, патила си е и от Руия, и от Запада, обяснява Дион.

"Синдромът на периферията"

“Българите са като италианците и гърците - оплакват се много. Оплакват се от държавата. Оплакват се от правителството. Не вярват на политическите партии, изпитват антипатия към всички политици”, казва Дион и дава две обяснения за тези нагласи. Първото определя като “синдром на периферията”, а второто - като принципен проблем на развитите държави.

Дион споделя, че през последните десетилетия е пътувал многократно до България. “Бил съм свидетел на хиперинфлацията през 1990-те, на пълния колапс на финансовата система, а след това на икономическото и политическо възстановяване, завършило с влизането в ЕС. Наричам го “българското икономическо чудо”, за което обаче моите български приятели ми се подиграват. Разбираемо е всъщност: трудно е да видиш нещо, което е под носа ти", казва финансовият експерт.

Дион твърди и това: докато американските пенсионери не могат да си плащат наема, почти всеки български пенсионер притежава собствен дом. "Защо българските пенсионери, които срещат затруднения, не продадат своите къщи и апартаменти, за които биха могли да получат сериозни суми?", пита Дион. Според него, най-сериозният проблем пред България е свързан с демографията. “Не е трудно да си представиш как ще се отрази това на държавния бюджет. Ситуацията напомня тази в Япония, където започнаха да внасят работна ръка от чужбина.”

"Голямото завръщане на българи от чужбина тепърва предстои"

В края на разговора обръщаме ролите. “Ще падне ли Борисов?”, пита Дино Дион. Обясняваме му, че дори сегашният премиер да остане на власт до изборите догодина, сформирането на следващо правителство ще е много трудна задача. На което Дион отговаря: “България няма време. Българските емигранти ще продължат да се връщат в страната заради предстоящата икономическа криза. И тези хора ще настояват за промяна”. Казваме му, че вече се наблюдава такава тенденция. И че на протестите присъстват много млади българи, прибрали се от чужбина заради пандемията. “Това е само началото”, прогнозира Дион. "Голямото завръщане ще бъде тази Коледа и в първото тримесечие на следващата година. В някакъв момент тези млади и способни хора ще предпочетат да се върнат при семействата си. Предстоят тежки времена за всички, но това определено е положително за България”, казва Дино Дион.

Прочети цялата публикация