БНР | 20.09.2020 06:46:42 | 110

Антиправителственият протест в Тайланд предаде своите искания за реформи


Лидерите на големия антиправителствен протест в Банкок обявиха неговия край, след като предадоха на тайландската кралска полиция писмо с исканията си за реформи, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Демонстрацията започна вчера на територията на кампуса на университета Тамасат и продължи през нощта на площад Санам Луанг пред Големия кралски дворец в Банкок.

След предаването на писмото с исканията за реформи, лидерите на протеста обявиха, че ще има нова протеста акция на 24 септември пред сградата на парламента и призоваха участниците в настоящия протест да се разотидат.

Писмото с исканията за реформи беше предадено от част от протестиращите на ръководителя на кралската полиция, което анализатори смятат за първа победа, постигната от демонстрантите. В основата на исканията е по-демократична конституция, разпускане на парламента и оставка на премиера. Протестиращите искат ненамеса на краля в обществените дела, премахване на строгия закон за обида срещу монархията и предаване на държавата на имуществото, собственост на монархията. Правителството възприема тези искания като неприемливи, а Кралският дворец не е направил изявление по въпроса.

Противопоставянето открито на монархията е невиждано събитие в Тайланд, където въпреки поредицата от преврати (12 от 1932 г. досега), монархията, защитавана от елитите и от армията, си остана непокътната, отбелязва АФП.

Преди да бъдат предадени тази нощ исканията на протестиращите, демонстрантите поставиха на площад Санам Луанг плоча с текст: „На това място народът изрази волята си, страната принадлежи на народа и не е собственост на монархията“. След поставянето на тази символична плоча, един от лидерите на протестното движение Парит Чиварак добави: „Страната не принадлежи на никого, тя е на всички нас“.

„Нашата цел не е да унищожим монархията, а да я реформираме“, допълни Панусая Ситхиджираваканакул, друга лидерка на протеста.

В демонстрацията участваха няколко десетки хиляди демонстранти. Това е първият голям протест от преврата през 2014 г., след който на власт дойде настоящият премиер Прают Чан-оча, чието управление беше легитимирано след това посредством избори, породили полемика.

Прочети цялата публикация