БНР Стара Загора | 24.09.2020 10:03:02 | 99

Дадоха възможност на повече семейства с новородени в Казанлък да получат еднократна помощ


Общинският съвет в Казанлък прие днес изменения в Наредба № 17 за условията и реда за отпускане на еднократни финансови помощи.

Досега по новосъздадената програма за еднократно подпомагане на новородени в община Казанлък са кандидатствали 132 семейства, от които 106 са отговаряли на изискванията на наредбата. На тези семейства са дадени помощи в размер на 53 хиляди лева. Заради големия брой отпаднали се е наложило и да се променят някои текстове, обясни общинският съветник от ГЕРБ Иван Гитев. Той уточни, че срокът за кандидатстване с нужната документация се удължава от досегашните 6 месеца след раждането на детето на девет месеца.

Според други промени, ако документите на кандидатстващите са върнати заради някакви неточности или непълнота в документите, те имат възможност да ги коригират и отново да ги подадат.“Това е хубаво, защото при едни задължения към Общината, което е едно от изискванията на наредбата за тези помощи, когато тези задължения се покрият, двойките могат отново да си подадат документите и да бъдат одобрени“, поясни Гитев.

Помощта се предоставя под формата на ваучери за закупуване на памперси и детски храни в размер на 500 лева. А останалите условия, на които трябва да отговарят родителите са неппроменени. Те трябва да са пълнолетни, с непрекъснати здравноосигурителни права. И двамата родители трябва да имат завършено минимум средно образование и да нямат задължения към Община Казанлък. Освен това трябва да са осигурили извършването на имунизации на новороденото дете и останалите си деца ако имат такива. Ако имат други деца те трябва посещават редовно учебните занятия в образователна институция ако са впредучилищна и училищна възраст.

Друга промяна в наредбата, която гласува общинският съвет в Казанлък касае подпомагане лечението на граждани, обясни Иван Гитев.  До приемането на тази наредба през месец март, решенията се взимаха от Общинския съвет. По думите на Гитев самата процедура е много тромава и бавна и сравнително малко хора са могли да се възползват от това, тъй като всеки месец предложението е трябвало да влезе в Общински съвет. Решението да се публикува, да влезе в сила и след това да се изпълнява. Но след промените в наредбата критериите, правилата и разглеждането на документацията на кандидатстващите ще се извършва от нарочна комисия, назначена със заповед на кмета, като в нея влизат ресорният заместник-кмет, двама представители на Общинска администрация - единият свързан със социалните дейности, другият юрист, двама представители на Общинския съвет.

В наредба номер 17 бе уточнено и, че таванът на еднократната помощ, който досега беше 400 лева, след приетите промени е на стойността на минималната работна заплата, която към момента е 610 лева, каза още Гитев.

Прочети цялата публикация