Fakti.bg | 25.09.2020 11:47:09 | 287

Даниел Фройнд пред ФАКТИ – защо евродепутатът се включи в протеста в София


Даниел Фройнд е германски евродепутат от Групата на Зелените. Той е и един от двамата председатели на Интегрупата за борба с корупцията в Европейския парламент. Фройнд е още член на Комисията по бюджетен контрол и Комисията по конституционни въпроси.

На 22 септември Даниел Фройнд участва в третото „Велико народно въстание“. От трибуната на антиправителствения протест той каза, че гласът на протеста се чува в Европа, че това е глас за борба с корупцията. От ФАКТИ се свързахме с Даниел Фройнд – за участието му в протеста на 22-ри септември, за корупцията в България и за това как тя може да бъде спряна, четете в следващите редове:

- Г-н Фройнд, защо бяхте на антиправителствения протест на 22-ри септември?

- Дойдох в България, за да проверя сам ситуацията. В Европейския парламент аз следя въпроси, свързани с корупцията и върховенството на закона. Това, че вече месеци има огромни протести точно на тази тема ме накара да отида и да говоря с хората, да видя какво се случва от първоизточника.

- Решението да дойдете в България е било Ваше, не е по покана?

- Не, беше мое решение. Аз започнах интергрупа в Европейския парламент, в която се включиха 130 членове на Парламента. Тя е посветена на борбата с корупцията. Ние бяхме също и хората, които – 12 от нашите членове, поставиха темата за ситуацията на България в дневния ред на пленарното заседание на 5-ти октомври. Това беше направено през интергрупата.

Реших, че ще е добра идея не само да следя ситуацията през медиите, чрез доклади и чрез телефонни разговори, а да отида и да видя за себе си. Говорих с много активисти, политици, журналисти на терен. Срещнах дори вътрешен човек – доносник, на висок правителствен пост. Той ми разказа много детайлно какви са механизмите, който се използват, за да се крадат европейски фондове.

- Какви са Вашите наблюдения – корупцията толкова ли е разпространена, толкова ли е дълбока в България?

- Да, така е. Знаех от всичките проучвания, че корупцията е голям проблем в България, но бях изненадан. Когато го видиш със собствените си очи, когато вървиш в центъра на София и на ъгъла на всяка улица можеш да видиш какво всъщност прави корупцията – как централни площади, които съвсем наскоро са били реновирани с европейски пари се разпадат, как камъните са напукани, водата не може да се оттича, публичната тоалетна за стотици хиляди, построена с европейски пари не е свързана с канализацията и не работи. Много отваря очите да видиш колко лоша е ситуацията.

От друга страна, това, което ми даде много надежда беше да видя енергията на хората на улицата, които се борят за демокрация, за върховенство на закона и срещу корупцията. Знаех от Евростат, че българите са много про-европейски настроени, но отново – да го изпиташ сам, да си на протеста, бях много трогнат, когато след речта ми беше пуснат европейският химн, когато видях реакциите на хората, това, че те на са загубили вярата си в Европейския съюз. Беше много хубаво да съм там.

- Какво мислите за това, че протестите се провеждат вече повече от 70 дни, а оставка няма?

- Българите трябва да подредят политическата ситуация в България. Разбира се, за мен е важно, ако става въпрос за смяна на правителство – сега като част от протеста или в най-лошия случай през март на избори, след тези избори да няма само смяна на лицата, а да се обърне внимание на системните проблеми. Това е важното нещо – да има правосъдна реформа, да се осигури независимостта на медиите, най-накрая да се стигне до ядрото на проблема с корупцията. Аз зная, че е имало много такива реформи в България през последните няколко години. Казаха ми, че в България има повече антикорупционни институции от всяка друга държава членка, но се надявам да тръгнем по път, в който не се правят реформи просто за да се сложи тикче в някой дълъг списък, а наистина да изкореним проблемите.

Аз мисля, че ние – Европейският съюз, имаме проблем с начина, по който предоставяме европейските средства. Мисля, че България е един от тези примери, в които европейските пари носят повече вреда отколкото добро, защото не достигат до хората, на които ние се опитваме да помогнем, а ги прехвърляме на група от корумпирани хора, които използват тези пари, за да осигурят мястото си във властта, да се разплатят на съюзници и дори да откраднат още от парите.

Това е проблем, по който трябва да работим. Мисля, че е ужасно необходимо в Европейския съюз да създадем връзка между уважаването на основните права, независимостта на съдебната система, независимите и свободни медии, борбата с корупцията и отпускането на европейски пари.

Може би най-изненадващо нещо, което чух тук и не очаквах, когато дойдох беше, че почти всеки, с когото говорих – няма значение дали политик, активист или журналист, каза: „Моля ви, спрете вливането на пари“. „Ако орежете фондовете, не взимате хляба на бедното дете, а хайвера на олигарсите“. Мисля, че това е нещо, което ние трябва да вземем предвид в Европейския съюз.

- Това ли следващата стъпка, която смятате, че ЕС трябва да предприеме – орязване на фондовете?

- Да, така мисля. Не утре да прекратим всякакво финансиране, но има нужда от процес, с който да можем да окажем натиск върху правителството да се реформира и ако реформи не дойдат, да спрем фондовете.

Прочети цялата публикация