БНР Стара Загора | 28.09.2020 13:34:33 | 577

Жителите на Болярово с национална подписка срещу проучванията за добив на злато в района


Над 500 подписа са събрани до момента в община Болярово срещу намеренията на чуждестранна фирма за проучвателни дейности и добив на злато и мед в района. В  подписката освен жители на малката крайгранична община, се включват хора от цялата страна и българи, живеещи в чужбина.

Местните хора се опасяват, че проучванията ще унищожат природата и ще нарушат екоравновесието в района и са готови на протести, за да спрат проучванията. Зад тях застава и общинската власт, която е категорична, че бъдещето на региона е свързано с био животновъдство, земеделие и селски туризъм. 

Разрешението за  проучвателните дейности е издадено през 2014 година от Министерството на икономиката и енергетиката, а договорът с фирмата, която ще ги извършва е от 07.11.2017 год. Предвижда се проучванията да обхванат земеделски земи, горски територии и защитени зони по Натура 2000 в землищата на 7 села от Община Болярово и 3 села от Община Елхово. Освен това в района се намират и 9 недвижими културни ценности – три късноантични крепости, една базилика, два манастира, късноантично селище, две надгробни могили и от години се работи по проекти с цел да бъдат разработени като туристически дестинации.

От няколко седмици проучванията за мед и злато в района е сред основните теми на хората в малката община. Повечето от тях са категорични, че това няма да доведе до нови инвестиции, напротив - ще ускори обезлюдяването на района.

В общината е сформиран и инициативен комитет, който започна национална подписка, а местната власт и кметът на общината подкрепят исканията на жителите да бъдат спрени проучванията.

Това не е първият път, в който жителите на граничната община Болярово водят битка за опазване на природата в техния край. Преди години протести на хората спряха изграждането на кариера за базалт в селата Малко Шарково и Мамарчево. Сега отново се надяват да съхранят живото богатство на Странджа. 

Чуйте повече от репортажа на Елена Балабанова.


Прочети цялата публикация