Министерството на икономиката и Междуведомствена комисия ще контролират производството на оръжие

Парламентът възложи на първо четене контролната дейност, свързана с производството на оръжие на Министерството на икономиката и на Междуведомствена комисия с правомощия в този процес.
БСП остро се възпротиви на неглижиране на ролята на МВР в контрола и обвини ГЕРБ в лобизъм.
Производството на оръжия е процес, който логично се свързва с икономиката на страната ни и контролът следва да се осъществява от Министерството на икономиката, а не от МВР, мотивира от трибуната на парламента вносителят на промените в Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия Мануил Манев от ГЕРБ.
Депутатът Иван Иванов от БСП възрази:
"Органите на МВР трябва да останат в този процес. Ние искаме в момента да сложим един препъникамък в тази индустрия, който не се знае, в каква посока ще отблъсне колата. Защото тук вие защитавате лобизъм".
Мануил Манев контрира:
"Никъде в законопроекта не е казано, че МВР по някакъв начин напуска процеса по контрол. Не може да става въпрос въобще за лобизъм".
Министърът на икономиката Лъчезар Борисов обясни, че се променя само крайното администриране на процеса, но не и режима по контрола:
"Всички институции, които са били отговорни към процеса на контрол, ще останат по същия начин да работят, както са работили и до момента".
Мануил Манев подчерта, че промените са очаквани от десетилетия от редица сдружения и организации, които организират исторически възстановки. Те предвиждат оръжия, които са исторически ценности, които са в музеи и колекции, да бъдат маркирани, обезвреждани, когато това не уврежда самото оръжие.




Седемте причини, които най-накрая ще принудят Путин да поиска мир
Депутатите ще гласуват тази седмица окончателно мерките срещу високите цени и спекулата
Куба може да се окаже по-костелив орех за Доналд Тръмп от Венецуела
Щедри заплати и трикове: Как вербуват руснаци за фронта
Хакерство, война, сива икономика: как оцелява Северна Корея
САЩ и Армения: отдалечава ли се Ереван от Русия
Унгария ще заменя руския газ с внос на румънски от Черно море
Бюджетната комисия ще ограничи правомощията на Румен Спецов
Кремъл представя само позитивни данни за икономиката
Бенямин Нетаняху: 60 процента от ивицата Газа вече е под израелски контрол
Четири години по-късно: Серина Уилямс се завърна на корта с огромна победа (видео + снимки)
ФИФА и Иран с нови стъпки към безпроблемно участие на световното първенство
Благоевградчанинът Борислав Христов представя България на Международната олимпиада по химия в Узбекистан
Ариана Гранде оглави класацията на „Билборд“ за сингли
Предложиха санданчанина Г. Баханов и за новия състав на ЦИК
УЕФА обяви кога четирите български отбори ще научат съперниците си в Европа
Дензъл Дъмфрис поема към Реал Мадрид: Интер прибира 20 милиона евро
Бежанец от Африка опита да обезглави ирландец в Белфаст, избухнаха безредици (снимки/видео)