БНР | 02.10.2020 15:40:43 | 506

Спад с над 3 на сто в цената на петрола след положителния Covid-тест на Тръмп


Борсовите индекси „потънаха“ след новината за положителните тестове за коронавирус на американския президент Доналд Тръмп и съпругата му Мелания. Анализатори определиха новината като „променяща играта“ на пазарите, тъй като се добавя много несигурност в борсовата търговия. Водещите индекси на Уолстрийт отвориха със загуби над процент. Петролът поевтиня с повече от три процента.

Сортът „Брент“ поевтиня с 3,7 на сто, американският лек суров петрол изгуби 3,6% от цената си, след като новината за Тръмп и съпругата му обиколи света.

Анализатори, цитирани от Ройтерс, коментират, че заедно с провалените преговори за икономическите стимули в САЩ допълнителната несигурност влияе сериозно върху търсенето на черно злато.

Именно нарастващата несигурност кара пазарните играчи на акции също да са внимателни, което веднага се отрази върху цените на фондовите борси в Европа, Азия и САЩ.

Пазарният анализатор Крейг Ерлам, цитиран от френска телевизия, обясни:

„Ние знаем, че той е дал положителен тест, но не знаем повече – има ли сериозни или поне някакви изявени симптоми, възможно ли е това да окаже сериозно влияние върху изпълнението на задълженията му като президент или върху кампанията му. Тези въпроси внасят допълнителна несигурност на пазарите“.

Въпреки че според „Ню Йорк таймс“ Тръмп има леки симптоми на настинка, това не дава необходимите отговори, категоричен е анализаторът.

Заболяването може да накара президента да промени икономическата си политика и да предпочете повече ограничения с цел предотвратяване на последващо сериозно разпространение на Covid-19 вместо пълно отваряне на икономиката.

„Вече получихме доклада за състоянието на безработицата, а и инвеститорите на пазарите вече бяха разтревожени да не кажа близо до ръба. Тази новина просто нагнети ситуацията и паднахме от ръба“, допълни Ерлам, според когото забавящият се ръст на броя на работните места в САЩ носи още притеснения на инвеститорите, защото това е сигурен белег, че икономическото възстановяване е изключително слабо. 

Прочети цялата публикация