OFFNews Свят | 08.10.2020 12:21:46 | 109

320 загинали военни в Нагорни Карабах, преговорите - все по-малко възможни


320 са жертвите сред военните в Нагорни Карабах, съобщава АФП. 40 от тях са загинали през последното денонощие. Неофициалната столица на спорната зона - Степанакерт, е била подложена на продължителен обстрел от азерската армия от вчера вечерта до тази сутрин. 

В резултат на подновените на 27 септември боеве между Армения и Азербайджан по-голямата част от жителите на Степанакерт са напуснали града. Според омбудсмана на региона между 70 и 75 хил. души са изоставили Нагорни Карабах, предава Франс прес. Освен това обстрелът над градски зони зачестява в последните дни, коментират световните агенции.

Възможни ли са преговорите?

Преговорите изглеждат все по-малко вероятни. Арменският премиер Никол Пашинян заяви, че няма да преговаря, докато Турция е част от спора. Нещо повече - той определи конфликта като част от "продължаващия арменски геноцид и политиката на възстановяването на Турската империя".

Азербайджанският президент Илхам Алиев обяви, че ще преговаря, когато свърши "острата фаза" за конфликта в Нагорни Карабах. Той коментира още, че Турция има право да участва в решаването на проблема. 

Позициите:

Турция е основен съюзник на Азербайджан. Според официалната позиция на страната мирът в спорния анклав ще е възможен след края на “окупацията” на Нагорни Карабах от сепаратистите, подкрепяни от Армения. Нещо повече, азербайджанските сили използват в конфликта турските бойни дронове "Байрактар".

Армения и Франция твърдят, че Турция изпраща сирийски бойци в Нагорни Карабах. Турция и Азербайджан отричат и дори смятат, че арменските сили използват бойци от ПКК (Кюрдската работническа партия).

Русия и Армения участват в общ отбранителен съюз. По силата на Договора за колективната сигурност Москва може да се намеси в конфликта, ако той се премести и на арменска територия. Владимир Путин коментира, че се надява "конфликтът да приключи в много близко бъдеще", но ако това не стане, Русия "ще изпълни задълженията си". От Кремъл заявиха, че Путин е разговарял и с азербайджанския президент.

Според Иран опасността в региона е реална. Президентът Хасан Рохани, заяви, че е възможно избухването на регионална война. Рохани каза още, че няма да позволи на други държави да "изпращат терористи до границите ни по различни поводи".

Рохани смята, че "от началото на конфликта много артилерийски снаряди и ракети са ударили територията на Иран", което е "напълно неприемливо", пише Би Би Си.

Боевете в Нагорни Карабах се възобновиха в края на миналия месец. Спорният анклав е част от Азербайджан от 1994 г., но се управлява от етнически арменци.

Прочети цялата публикация