БНР | 09.10.2020 18:12:38 | 226

Младежите запазиха шанса за класиране на Евро 2021

Младежкият национален отбор на България постигна изключително важен успех с 1:0 над Латвия в пореден двубой от квалификациите за Евро 21. "Лъвчетата" запазват шансовете си за класиране на големия форум, след като вече имат актив от 14 точки и са на трето място в група 5.

Полша има 16 и ако загуби след 4 дни ще има директен мач с България за 2-ата позиция на стадиона в Гдиня. Единственото попадение вкара Станислав Иванов в средата на второто полувреме, който засече с глава центриране от ляво на Георги Русев. Иначе българите имаха надмощие през цялото времетраене, но така и не стигнаха до повече голове. Латвийците остават на последното 6-о място само с 4.

Гостите от Латвия имаха първата възможност в мача, за да открият резултата още  във 2-ата минута. След изпълнение на свободен удар топката от дясно беше върната в наказателното поле и изчистена от нашата защита. Янис Гримбергс я посрещна от 15-ия метър и с бомбен изстрел удари дясната странична греда на вратаря Даниел Наумов. 3 минути по-късно и нашите можеха да се разпишат. Георги Русев центрира остро отдясно, топката рикошира в крака на Зеленковс, след което със странна парабола тя излезе на сантиметри покрай латвийската врата. Вратарят на гостите просто изглед как кълбото минава до гредата без да реагира.

Нашите продължиха да атакуват, но до края на полувремето имаха малко удари. Тонислав Йорданов имаше шанса да стреля от 7-8 метра по диагонал, но се забави и топката беше блокирана. Минута по-късно Асен Чандъров и Георги Русев направиха добра комбинация, а Русев стреля коварно. Вратарят Кудрявцевс обаче беше на мястото си и спаси.

В 58-ата минута българския отбор създаде поредната опасност пред вратата на Латвия. Тонислав Йорданов центрира към Станислав Иванов, но бранител на гостите се намеси решително, за да запази резултата 0:0. Веднага след това топката пак беше върната пред вратата на гостите, но отново мелето не ни донесе успех.

В 66-ата минута България най-после поведе чрез Станислав Иванов. Резервата Здравко Димитров пробва рефлекса на вратаря на Латвия с далечен удар, който беше избит на ляво. Там Георги Русев се добра до топката и я прехвърли на задна греда, където Иванов надскочи защитник на Латвия и наказа вратаря Кудрявцевс.

След гола българите продължиха да натискат и имаха още две добри възможности, пропилени чрез Здравко Димтров и Ангел Лясков, който извади и жълт картон на противник. В 88-ата минута нов бомбен изстрел на Здравко Димитров беше блокиран от защитник на около 10-ия метър.

Мнение на селекционера на младежкия национален отбор на България (до 21 години) Александър Димитров: "Победата не е моя, на играчите е. Те се вложиха максимално. Латвия е труден противник, те получават много трудно голове. Поздравления за играчите, които се вложиха максимално.  Но по-добре грозна победа, отколкото красива загуба. Този мач, а и в другите играем само за резултат. Ние не сме в позиция, за да наричаме който и да е противник аутсайдер, в това число и Латвия. Но всеки иска да губи, всеки иска да побеждава. За нас всички са равностойни, ние се борим. По отношение на мача с Полша, който се очертава решителен и е след четири дни, Димитров заяви:  Надявам се някои хора да се замислят и да помогнат. Не знам кога друг път е имало шансове за младежкия отбор два кръга преди края на кампанията да се класира"