Fakti.bg | 10.10.2020 07:15:43 | 157

Мъжкият финал на Ролан Гарос ще бъде класика

Световният №1 Новак Джокович надви трудно отстранилия Григор Димитров на осминафиналите Стефанос Циципас с 6:3, 6:2, 5:7, 4:6, 6:1 след четири часа игра и за пети път е финалист на „Ролан Гарос“. Двамата показаха прекрасен тенис в един от най-зрелищните сблъсъци от началото на турнира. В спора за трофея сърбинът ще се изправи срещу Краля на клея. Рафаел Надал отстрани по-рано аржентинеца Диего Шварцман в три сета и ще играе рекорден 13-и финал в Париж. В неделя Ноле ще преследва 18-а титла от Големия шлем и втора във френската столица. За Матадора трофеят би бил 13-и в надпреварата и 20-и от шлема.

Циципас имаше четири възможности за пробив още в първия гейм на мача, но не се възползва и Джокович все пак взе подаването си. След Ноле на свой ред получи шанс за пробив и веднага се възползва, затвърждавайки и го със сервис-гейм на нула за 3:0. До края на първия сет и двамата успяваха да печелят подаванията си. В заключителния девети гейм сърбинът реализира едва четвъртия си сетбол, за да победи в тази част с 6:3.

Във втория сет Циципас имаше два шанса да пробив сърбина във втория гейм, но не можа да реализира нито един от тях и в крайна сметка загуби частта. Световният №1 на два пъти проби подаването на гърка и без проблеми спечели с 6:2.

Шестият в световната ранглиста обаче даде сериозен отпор в третата част, която вървеше гейм за гейм до деветия, в който Джокович записа пробив и поведе с 5:4. Циципас обаче веднага го върна, възползвайки се при третата си възможност за пробив в следващия гейм за 5:5. Междувременно Ноле бе пропилял мачбол. След това гъркът взе подаването и проби Джокович за втори път в мача, за да спечели сета със 7:5 и да намали изоставането си.

Оспорваната битка продължи и в четвъртия сет, в началото на който двамата се пробиха по веднъж, а след това печелеха подаванията си. Джокович имаше шансове за нов пробив в петия и седмия гейм, но не се възползва от тях, пропилявайки общо седем брейкбола. Осма възможност за пробив не бе оползотворена от Ноле в деветия гейм и гъркът взе подаването си за 5:4. В следващия гейм Джокович поведе с 40-15, но допусна пълен обрат и Циципас спечели още първия си брейкбол за 6:4, вкарвайки мача в пети сет.

Ноле пропиля точка за пробив още в първия гейм на решителния сет, но получи нови две възможности в третия гейм и при втората от тях най-накрая проби Циципас за 2:1. Сърбинът затвърди пробива си, а след това отново взе подаването на гърка за 4:1 след четвъртата двойна грешка на съперника в мача. Ноле записа убедителен сервис-гейм за 5:1 и стигна до три мачбола при подаването на гърка, възползвайки се от третия, за да ликува с 6:1 и да се класира за големия финал срещу Рафаел Надал.