БНР | 10.10.2020 11:15:52 | 332

Кибератаките - предизвикателство пред вота в САЩ


Обвиненията за руска намеса в президентските избори от 2016 година висяха като тъмен облак над целия първи мандат на Доналд Тръмп. Оставките сред близкото обкръжение на президента заваляха дори още преди той да встъпи в длъжност, а разследването по въпроса завърши с доклада „Мълър“, който беше представен миналата година и установи, че руската намеса във вота през 2016-а е била повсеместна и системна.

В навечерието на президентските избори сега вниманието основателно е насочено към сигурността на вота и към осуетяване на външна намеса.

Кои са основните посоки, от които идват опитите за всяване на хаос в изборния процес? Кои са основните външни и вътрешни играчи, които подкопават сигурността на вота?

В началото на тази седмица шефовете на разузнаването и на ФБР публикуваха видеопослание към американския народ. Директорът на ФБР Кристофър Рей:

„Няма да свалим гарда. Ако видим индикации за чуждестранна намеса или федерални изборни престъпления, ще разследваме агресивно, ще работим с партньорите си, за да повдигнем обвинения. Както винаги, мъжете и жените във ФБР остават решени да защитават американския народ, демокрацията ни и изборния процес“.

Генерал Пол Накасонe, директор на Агенцията за национална сигурност и глава на Киберкомандването, едно от 11-те единни бойни командвания на американските въоръжени сили:

„В Киберкомандването планираме да изпълним кибероперации, за да защитим нацията. Работим с чуждите ни партньори, за да преследваме зловредни хакери и да ги неутрализираме“.

И Бил Еванина, шеф на контраразузнаването:

„Чуждестранни агенти разпространяват дезинформация, опитват се да манипулират мнението на гласоподавателите. Използват цял набор от киберинструменти в опит да получат достъп до изборната ни инфраструктура“.

Във видеоклипа президентът Доналд Тръмп не се споменава изрично, но шефовете на службите правят изказвания, които директно противоречат на неговите твърдения, че изборите ще бъдат нечестни.

В продължение на седмици ФБР и Министерството на вътрешната сигурност отричаха, че външни сили се опитват да получат достъп до изборната инфраструктура в Съединените щати и изказването на Бил Еванина е първото признание за това.

Ако някой се съмнява, че външни врагове се опитват да се намесят в президентските избори на Съединените щати през 2020 година, отговорът е ясен – да“. Думи на Дейвид Левин от Алианса за сигурност на демокрацията към Германския фонд „Маршал“ в Съединените щати. Самата организация, за която Дейвид Левин работи също, е обект на атака, показва доклад на „Майкрософт“. Компанията засича опити за кибератаки както срещу хора от щаба на Тръмп, така и срещу щаба на Байдън. Освен консултанти на републиканците и демократите и Германския фонд „Маршал“, мишена са и адвокатски организации, национални и щатски партийни организации, дори Европейската народна партия и политически формации във Великобритания, установява „Майкрософт“.  

Посоките, от които идват кибератаките са три - Русия, Китай и Иран.  

Кибергрупата „Стронций“, която действа от Русия, е атакувала над 200 организации. Именно тази организация е включена и в доклада „Мълър“ за атаките срещу президентската кампания на Хилари Клинтън през 2016 година. От септември 2019-а досега са извършени редица атаки, подобни на тези от преди 4 години. Опитват се да получат достъп до профилите на потребители, за да събират разузнавателна информация.

От Китай действа „Цирконий“. Хиляди са засечените кибератаки от тази организация от март до септември тази година. В 150 от случаите има пробиви. Мишените са две категории - хора, тясно свързани с президентските кампании, и хора от дипломатическия контингент на Съединените щати, учени, специализиращи по външни отношения от 15 университета, също и от мозъчни тръстове като Атлантическия съвет и Центъра „Стимсън“.

„Фосфор“ е третата кибергрупа, която извършва шпионски операции, а мишените са организации, традиционно свързани с геополитически, икономически и правозащитни интереси в Близкия изток. Неутрализирани са 25 нови интернет домейна, използвани от тази иранската група. Между май и юни тази година „Фосфор“ безуспешно се опитва да получи достъп до профилите на служители от президентската администрация и от щаба на Тръмп, установява разузнавателното крило на „Майкрософт“.

Но най-проблемната сфера за сигурността на изборите в Съединените щати тази година е гласуването по пощата, твърди Дейвид Левин:

„От цялата дезинформация тази година, най-агресивни са фалшивите новини за гласуването по пощата. Според „Зигнал лабс“ -компания за наблюдение на медиите, почти една четвърт от 13 милиона и 400 хиляди споменавания за вота по пощата между януари и септември тази година са подвеждаща информация. Това, разбира се, поражда тревога, защото гласоподавателите, решили да дадат своя вот по пощата, са повече от всякога. Наблюдава се и увеличение на руската дезинформация по тази тема“.

Най-сериозната заплаха не е преди изборния ден, добавя Дейвид Левин:

„Увеличената употреба на пощенски бюлетини заради пандемията може да доведе до непълни резултати в изборната нощ и в това няма нищо лошо. Но чуждестранни агенти могат да използват времето, необходимо за обявяване на изборните резултати, като споделят информация, която включва потискане на избиратели, кибератаки срещу изборна инфраструктура, изборни измами и други проблеми. Целта на разпространяването на такива внушения би била една -да се постави под въпрос легитимността на вота“.

Ситуацията става още по-объркана и заради коронавируса и различните ограничителни мерки в различните щати.

„Знаем, че заради пандемията, и това не е нещо уникално за Съединените щати, посланията на здравните експерти понякога са объркващи -кога има риск, кога няма. И когато има неясноти в информацията, държави като Русия, Китай и Иран се опитват да ги използват, за да подкопаят доверието в изборния процес“.

Но често най-големият ни враг сме самите ние. Всъщност, човекът, който всява съмнения в изборния процес, не кой да е, а самият президент Доналд Тръмп. Какво каза той по време на злополучния първи дебат с Джо Байдън:

„Ако видя манипулация с десетки милиони бюлетини, няма да има мирно предаване на властта. Ще ви кажа какво означава това -фалшиви избори. Те мамят! Преди 3 дни намериха бюлетини в кошче за хартиени отпадъци, бюлетини за военните, и всички те бяха с името Тръмп на тях“.

Според Дейвид Левин именно такива изказвания захранват враговете на демокрацията в Съединените щати:

Свидетели сме на опити за външна намеса, но знаем, че има и вътрешни играчи, които се опитват да подкопаят доверието в изборния процес. Когато това се случва, може да бъде използвано и от чужди държави, които се опитват да дискредитират демокрацията. Много е важно хората, които имат влияние в обществото, да дават точна и навременна информация за изборите, защото в противен случай злонамерени агенти и неприятели биха експлоатирали каквато и да било дезинформация, за да сеят хаос“.

Само преди няколко дни, в разследване на британския Channel 4, предизборният щаб на Доналд Тръмп от 2016 година беше обвинен, че се е опитал с негативни реклами във фейсбук да повлияе на 3,5 милиона афроамериканци да не отидат до урните. Тайната операция е била концентрирана в 16 оспорвани щата, в които Тръмп победи Хилари Клинтън с малка преднина.

Такива опити за намаляване на избирателната активност ще наблюдаваме и сега, прогнозира Дейвид Левин, тъй като колкото по-висока е активността, толкова по-трудна е чуждата намеса. Според Левин няма по-сигурен начин за предотвратяване на кибератаки от хартиените бюлетини. Ето защо и в повечето щати дори ако има гласуване с машини, се подготвят и хартиени разпечатки от машинния вот. Дейвид Левин отбелязва още два фактора, които гарантират сигурността на вота:

„Първо избирателите могат да използват системата за проследяване на бюлетините, където е отбелязано кога е подаден и отчетен вотът им. Второ, процесът на валидиране на резултатите от изборните длъжностни лица често е обект на наблюдение, както от обществото, така и от медиите - така цялото общество може да се увери, че гласовете са преброени и отразени в крайния резултат“.

Прочети цялата публикация