БНР | 12.10.2020 15:00:30 | 1450

Бомба със закъснител тупти в сърцето на Нагорни Карабах


Светът гледа с тревога към Нагорни Карабах. Азербейджан и Армения взаимно се обвиняват за подновения конфликт, а мнозина анализатори предупреждават, че дори и сега да се стигне до прекратяването на военните действия, бомбата със закъснител ще остане в сърцето на тази територия, която международната общност признава като азерска.

Още при подновяването на конфликта български граждани от азербайджански произход излязоха с позиция, че тяхната родина не напада Армения, въпреки че от Ереван защитават тази позиция.

От Степанакерт, столицата на Нагорни Карабах, журналистът Лика Туманян каза за БНР:

Целият свят трябва да признае независимостта на Арцах. Вече няма място за отлагане. Нужна е незабавно признаване“.

Арцах е името, което арменската общност използва за Нагорни Карабах. Връзката с нея бе трудна заради честото заглушаване на телефонните линии, както и прекъсванията, които настъпват при честите експлозии. Лика говори много емоционално за военните действия:

„Ситуацията в момента е „стабилно трудна“. Примирието, както знаете, не бе спазено. Азербайджанските военни сили атакуват. Столицата Ханкенди, или както азерите я наричат, Степанакерт и други градове са под почти непрекъснат огън. Журналистите също са обстрелвани, докато вършат работата си. Нарушават се всички конвенции, които забраняват оръжията за масово унищожение. Също така се позволява нахлуването на терористични организации в региона, говоря за организации от Сирия, Централна Азия и други държави и региони, близки до Турция“.


Ако потърсим мнение от азерска страна, то ще е категорично противоположно. Там също има военни действия, умират и страдат цивилни. Свидетелският разказ е от френска телевизия, която работи на място: 

„Изведнъж един камък ме удари в лицето. Не знаех какво се случва. Когато се осъзнах, не можех да видя нищо, защото всичко беше в прах“.

Лика Туманян помага на чужди журналисти, които работят на арменска територия да разговарят с местните хора:

„В Арцах подобна ситуация не е нова. Знаете, че конфликтът е на повече от 30 години, така че местните хора са свикнали да влизат в стълкновение с врага. Хората са много устойчиви и никога няма да се предадат. И това е съвсем естествено - местните се борят, за да живеят на своята собствена земя, докато Азербайджан провежда геноцид“.

Азерската позиция е коренно различна, а още от възобновяването на бойните действия в края на септември Баку и Ереван взаимно се обвиняват за начало на бойните действия. Същото се отнася и за нарушаването на примирието, договорено с посредничеството на Русия:

Разбира се, арменските военни части бяха принудени да „прочистят“ територията. Това беше хитрост, използвана от Азербайджан, за да обвинят Армения, че нарушава примирието. Азербайджан използва и цивилното си население. Мисля, че всеки разбира, че този път не говорим за война между Азербайджан и Армения, а с Турция, която доставя оръжия, провизии и наемници“.

Туманян отхвърля геополитическия поглед към ситуацията, че случващото се в Арцах (тя приема „Нагорни Карабах“ като обидно име, макар и международната общност да признава територията именно под него и като част от Азербайджан) е част от по-голямата картина на размириците в бившите съветски републики. На въпрос дали Русия не се опитва да „мъти водата“ в съседните си държави - като Беларус, Армения, за да утвърди регионалното си лидерство и да ги отдалечи от евентуални проевропейски настроения, журналистът от арменското обществено радио е категорична:

Русия е доказала, че е най-опитният медиатор, който може да помогне в случая. И тук въпросът не е само до конкретните преговори. Причината е по-проста. Останалите държави от Минската група нямат достатъчно желание да се включат активно в разрешаването на конфликта, докато Москва знае какво прави… Военното напрежение този път е основно свързано с подкрепата на Турция. Още преди няколко месеца тя се издаде, че е намесена частично в конфликта. Причината е проста - Анкара се опитва да се намеси при всеки регионален проблем, да участва в разрешаването му, за да демонстрира важността си. Спомняте си турските послания за Либия и за Сирия и категоричното становище, казано на много висок глас, че Анкара е готова да похарчи голяма сума пари, за да спомогне за разрешаването на конфликтите там, но е ясно, че тя просто се стреми да се превърне в истинска регионална сила“.


Туманян говори с известно разочарование за останалите членове на групата от Минск, макар и Франция съвсем очевидно да се противопоставя на Турция и да защитава арменската позиция. Позицията на Анкара е категорично ясна „Армения е престъпна държава“ - думите са на турския президент Реджеп Ердоган.

Анализатори веднага попитаха как Съединените щати биха обяснили, че произведени там изтребители са участвали в огъня в Нагорни Карабах, макар че Вашингтон работи с Париж и с Москва в решаването на конфликта. Европейският съюз също изрази притеснение от случващото се, но Туманян е категорична:

„И сега постъпват и по начина, по който винаги го правят. Няма ясно и категорично становище, отправено към двете страни. Да, разбира се, чухме призиви за разрешаване на конфликта, но по никакъв начин няма да спомогнат именно за този краен резултат“.

Не един и двама анализатори виждат в настоящата напрегната обстановка развой в отношенията между Ердоган и руския президент Владимир Путин, а други предупреждават, че етническите конфликти са много добра възможност великите сили да премерят силите си, но крайната цена я плаща цивилното население.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


Прочети цялата публикация