БНР | 14.10.2020 10:11:55 | 187

Слабо възстановяване на индустриалното производство в ЕС и България през август


Европейската индустриално производство нарасна през август за четвърти пореден месец, но с доста по-бавно темпо спрямо юли въпреки продължилото през летните месеци разхлабване на строгите противоепидемични мерки, които бяха наложени по-рано през годината, показват данни на европейската официална статистика.

В същото време и производството в България продължава да нараства за четвърти пореден месец, но и то се възстановява с по-слабо темпо спрямо предходните месеци, отчита Евростат.

Производството в рамките на целия ЕС се повиши през август с 1,0% спрямо юли, когато обаче нарасна с 4,9%, докато в еврозоната нарасна с 0,7% след скок с 5% месец по-рано. Поредното, макар и доста слабо повишаване на производството е факт с оглед на започналото през май разхлабване на строгите ограничителни мерки, въведените през предходните месеци с цел овладяване на коронавирусната пандемия.

Двигател за растежа през август е нарастването с 6,8% на производството на потребителски стоки с дълготрайна употреба в еврозоната и с 5,7% в целия Европейския съюз, докато средствата за производство се повишават съответно с 3,1% и с 2,9%.  Производството на недълготрайни потребителски стоки се понижава съответно с 1,6% и с 0,6%, а енергийното производство нараства в еврозоната с 2,3%, а в целия ЕС - с 1,6 на сто.

Спрямо година по-рано производството в еврозоната през август се сви със 7,2% (след понижение със 7,1% през юли), а в рамките на ЕС с 6,2% (след понижение с 6,9% месец по-рано), отбелязвайки спад за пореден месец в рамките на 2020 година.

Промишленото производство в България нарасна през август с 0,7% спрямо юли, когато се повиши с 2,1 на сто. Въпреки че това представлява повишение за четвърти пореден месец, то все още не може да компенсира солидния спад с 5,1% през март и с 11,6% през април, показват данните на Евростат.

Спрямо август 2019 г. промишленото производство в България се сви през август 2020 г. с 5,6% след спад с 6,1% през юли, понижавайки за шести пореден месец, след като за последна отчете стагнация през февруари.


Прочети цялата публикация