БНР | 14.10.2020 15:30:13 | 241

Регионалната библиотека във Велико Търново награди най-четящите деца


Регионалната библиотека „Петко Славейков“ във Велико Търново награди най-четящите деца от лятната си кампания за насърчаване на четенето „Ела в библиотеката с приятели“. 

Децата на Велико Търново четат книжки на хартия. Доказателството са новопривлечените 1575 нови деца към читалните и заемните на Регионалната библиотека „Петко Славейков“ във Велико Търново през това лято.  

8-годишната Александра Георгиева покрай игрите е намерила време да прочете повече от 40 книжки, което я направи най-четящото дете от първи до четвърти клас: 

„Важно е да четем книги, понеже те могат да развихрят въображението и да те направят по-умен. Обичам „14 ванилии и половина“ на Катя Антонова. Това е поредица за една фея, която живее в захарница, изживява много приключения със своя приятел Филип. Тя не може да стои наказана, затова я наказват по най-сложния начин като я превръщат в човек. Понякога на някои деца им се случва така че да си представят, че са вътре в книгите и си играят с героите“. 


Книгите са вълшебни, защото са пълни с приключения, казват четящите деца. Приказното царство на книгите не спира да омагьосва най-четящото великотърновско момче - петокласникът Александър Драгостинов: 

„Това лято прочетох 40 книги, защото са много интересни и от книгите можем да научим много неща, например уроци за живота, защото са много интересни и по някога могат да бъдат по-интересни дори от технологиите. Любимата ми книга е „Пърси Джаксън и боговете на Олимп“. Книгата е свързана с гръцката митология. Харесва ми да чета фантастични приключения“. 

Запазва се тенденцията за повишаване интереса към четенето при най-малките, която се наблюдава през последните години и отразява положителните нагласи на децата и родителите към библиотеката и предоставяните от нея услуги, въпреки периода на пандемията. Великотърновската библиотека първа в страната започна разнос на книги по домовете на своите читатели. Изданията се дезинфекцират със скъпа машина, обясни директорът на Регионалната библиотека „Петко Славейков“ доц. Калина Иванова: 

„Да, наистина децата се върнаха, както и възрастните читатели се върнаха в библиотеката, макар че колегите отбелязват, че има лек спад в посещенията на място, но по-активно се ползват онлайн ресурсите на библиотеката през този период. В момента имаме регистрирани 5500 читатели само за тази година. Те се водят уникални читатели, когато посетят за първи път през годината библиотеката. Предоставихме близо 1000 книги от услугата разнос по домовете “. 

Вихра и Марта са на 10 и на 13 години. Общото между двете момичета е, че са сестри и че много обичат да четата. Различното е книжките, които харесват: 

„Обичам да чета книги за животни, защото са ми интересни. Една от любимите ми поредици са свързани с животни, които са попаднали в беда. Сега съм си взела една друга книга „Сянката“. Тези книги ни учат, когато видим някой в беда, да му помогнем, за да може той да се почувства по-добре“, казва Вихра. 

„Най-обичам да чета приключенски книги или фантастични, защото в тях има много митични създания, които са красиви, причудливи. Всяка книга те учи на нещо. Една те учи да си по-добър, друга – да не лъжеш, трета – да си мечтател“, споделя Марта.  


Четенето е любов завинаги, а книгите ме вадят от обикновения и скучния свят,казва най-четящата тийнейджърка във Велико Търново. Деветокласничката от Природо-математическата гимназия Мария-Никол Цанева учи информационни технологии и споделя, че нейният свят са книгите: 

„На мен това ми доставя голямо удоволствие и ме прави много щастлива, когато примерно започна да разбирам как би постъпил даден герой в някоя книга, разбирам различни гледни точки на хората и това ме усъвършенства в някаква степен. Първоначално много четях романтика, но лека-полека започнах да харесвам и фантастика. Сега чета Сара Маас и нейната поредица „Стъклен трон“. Книгите по някакъв начин ме свързват със старото, към неизвестното, а не към този технологичен свят, от който честно аз искам да избягам“. 

Четящите деца са доказателството, че Велико Търново неизменно е в челото на класациите за най-четящ град. А най-четящите деца бяха наградени с електронни четци. Тази година с 25 хиляди лева национална субсидия Регионалната библиотека „Петко Славейков“ попълни фонда си с 900 издания. 

Прочети цялата публикация