БНР | 15.10.2020 08:06:13 | 114

Анна Тодорова, психолог: Социалните мрежи пленяват с принципа на хазарта


Въздействието на социалните мрежи върху хората може да се сравни с хазарта. Само че в интернет се изпозва изкуствен интелект. Целта е една – да ни направи зависими.

Това обясни в сутрешния блок на Радио София психологът Ана Тодорова.

„Хубавото е, че не всички мозъци са предразположени към зависимости. Хората, които могат да се контролират, могат да си доставят кратко удоволствие, да им стане готино. Но фейсбук алгоритъмът е най-стар и знае колко точно информация да сервира при всяко рефрешване, за да останеш „закачен“.

Всеки лайк за един тийнейджър е като да спечелиш 20 стотинки на ротативката. Това е според отчитане на отделения допамин (невротрансмитер, който предава сигналите на тялото към мозъка, наричат го хормон на зависимостите).“

Не е доказана връзка, но от разпространението на социалните медии, опитите за самоубийство на момичета между 10 и 14 години.

Социалните медии поднасят различно шоу на всеки потребител взависимост от неговите навици и интереси, подчертава Ани Тодорова. И обяснява:

„Биологично ни е заложено да бъдем харесвани. Но не от целия свят. Най-вече от хората около нас.

И когато дете види в социалните мрежи коментари под снимката му, това може да се отрази на психиката му.“

По думите на психологът най-важното е човек да усети, ако започне „да залита“ и да прекелява с престоя си в социалните мрежи.

Чуйте разговора на Александра Илиева и Мартен Роберто с Ана Тодорова.

Прочети цялата публикация