БНР | 16.10.2020 13:33:28 | 186

Евелина Николова поднесе изненадата на Държавното по борба

Евелина Николова поднесе изненадата на финалите на Държавното първенство по борба при жените в Ловеч.

Сребърната медалистка от Евро 2019 тушира трикратната еврошампионка Биляна Дудова и ликува с титлата в категория до 57 кг.

Николова се бори при по-леките до 55 кг, но за първенството реши да не сваля килограми и излезе при по-тежките.
Европейските шампионки в останалите две категории не допуснаха изненади. Миглена Селишка триумфира при най-леките до 50 кг, като на финала срази с технически туш 10:0 Мерал Зиберова. Шампионката взе и приза за най-резултатна състезателка, след като записа още три категорични победи.

За най-резултатна беше обявена Мими Христова. Тя стана номер 1 в категория до 65 кг след два туша и отказ на съперничка.
При тежките до 76 кг триумфира Мария Оряшкова. Петкратната световна шампионка по самбо записа най-много победи на сметката си - четири.

Другите шампионки са: Сезен Белберова (53 кг), Александра Кашинова (55 кг), Ирена Бинкова (59 кг), Виктория Бобева (62 кг), София Георгиева (68 кг) и Юлияна Янева (72 кг).

В отборното класиране жените на "Юнак Локомотив" (Русе) вдигнаха купа "Еньо Вълчев", след като събраха 210 точки. След русенки се нареди тимовете на НСА със 140 точки и на Левски с 90 точки.

При мъжете тимът на "Юнак Локомотив" спечели отборния трофей "Никола Станчев" в свободния стил.

Русенци завършиха на първо място със 182 точки. Техни подгласници станаха борците на НСА със 145 точки и ЦСКА със 104 точки.

В очаквания с най-голям интерес финал Али Умарпашаев победи Мирослав Киров с 6:5 и ликува с титлата в категория до 74 кг. Натурализираният чеченец поведе с 6:0, Киров, бронзов медалист от Евро 2014, обаче успя да стопи изоставането, но времето не му стигна да обърне мача.

Умарпашаев взе и приза за най-техничен борец.

Наградата за най-резултатен получи Джемал Али при 79-килограмовите, след като на финала тушира Богомил Бонев.

Двубоите бяха изгледани от легендата на световната борба Валентин Йорданов, който е и почетен президент на федерацията, както и от председателя на централата Христо Маринов.

В останалите финални срещи Микяй Наим (57) спечели след лекарска забрана на Митко Асенов.

Носителят на златния пояс на "Дан Колов" Георги Вангелов (61 кг) ликува след технически туш с 10:0 срещу Рухан Расим.
Изненадата на първенството - молдовецът Николай Грахмез, след като елиминира Владимир Дубов, стана и номер 1 в категория до 65 кг. В решителната схватка призьорът от световни и европейски първенства за юноши прегази с 12:2 Стефан Иванов.

Шампионът на България в категория до 70 кг от зимното първенство Рамазан Рамазанов триумфира и сега, като на финала не даде шанс на Дмитрий Маленков - 10:0.

Победители в своите категории станаха още Светослав Димитров (86 кг) след 11:0 срещу Йордан Кунгалов, Ахмед Магамаев (92 кг), който надви Ивайло Нанчев с 10:0, Ахмед Батаев (97 кг) пък се наложи със същия резултат 10:0 срещу Цветан Евтимов, а при тежките 125 кг триуфира Исмаил Адисов, след 5:1 срещу Георги Иванов.