Fakti.bg | 25.10.2020 20:32:10 | 168

Ето как древните маи филтрирали питейната вода


Учени разкриха как древните маи са успявали да съхраняват чиста питейна вода преди повече от 3 хиляди години. Откритието е направено в град Тикал, древен град на маите в днешна Северна Гватемала, който е един от най-големите политически, икономически и военни центрове на цивилизацията на маите. Жителите на този някога оживен град, били изградили усъвършенствана система за филтриране за вода, използвайки естествени материали, пише сайтът EurekAlert!.

Метрополисът, който бил обитаван от 6-ти век пр.н.е. до 10-ти век и имал население до 90 000 души в своя разцвет, събирал вода за нуждите на своите жители в голям резервоар, наречен Кориентал, който бил важен източник на питейна вода за града.

Голям екип от антрополози, географи и биолози от Университета в Синсинати открил кристален кварц и зеолит, внесени в града от много далеч. Кварцът, открит в грубия пясък, заедно със зеолита - кристално съединение, състоящо се от силиций и алуминий - били използвани като естествено молекулярно сито. Екипът установил, че между около 2200 и 1000 години пр. н.е., благодарение на този естествен филтър питейната вода в този резервоар е оставала прясна за дълго. И двата минерала се използват в съвременната филтрация на водата.

Тази система за филтриране е най-старият известен пример за пречистване на вода в западното полукълбо и най-старото познато използване на зеолит за обеззаразяване на питейна вода в света.

Зеолитът е нетоксичен, порест, кристален, хидратиран алумосиликатен минерал с естествени адсорбентни и йонообменни свойства, който премахва вредните микроби, както и диспергираните неразтворими и разтворими токсини от питейната вода.

Преди приблизително 2700 години гръцки и римски инженери са използвали зеолити като пуцолан в цимента при изграждането на широкомащабни хидравлични конструкции като акведукти, мостове, язовири и пристанища.

Предполага се обаче, че зеолитите не са били използвани за пречистване на водата до началото на 20-ти век.

Също така се предполага, че най-старите форми на пречистване на водата са се появили в Европа и Южна Азия.

„Древните маи са създали своята система за филтриране на водата почти 2000 години преди подобни системи да са били използвани в Европа, което я прави една от най-старите системи за пречистване на вода от този вид в света“, заявява водещият автор д-р Кенет Барнет Танкърсли, изследовател в Департамента по антропология и Катедрата по геология в Университета в Синсинати.

„Интересното е, че тази система би била ефективна и днес, а маите са я открили преди повече от 2000 години.“

Д-р Танкърсли и колегите му използват рентгенов дифракционен анализ, за ​​да идентифицират зеолита и кристалния кварц в утайките от резервоара Кориентал.

Те проследяват тези минерали до стръмните хребети около Bajo de Azúcar на около 30 км североизточно от Тикал.

„Там има открит изветрял вулканичен туф от кварцови зърна и зеолит, там има извор с добър дебит”, разказва съавторът професор Никълъс Дънинг (Nicholas Dunning) от Катедрата по география и Географски информационни системи в Университета в Синсинати.

„Работниците пълнеха от него бутилките си с вода. Сред местните водата е известна като много чиста и сладка".

Системата за филтриране от зеолит би защитила древните маи от вредни цианобактерии и други токсини, които иначе биха разболели хората, които пият вода от резервоара.

„Сложни системи за филтриране на вода са наблюдавани и в други древни цивилизации от Гърция и Египет до Южна Азия, но това е първото наблюдение в древния Нов свят“, коментира д-р Танкърсли.

„Древните маи са живели в тропическа среда и е трябвало да бъдат новатори. Това е забележително нововъведение".

„Много хора смятат, че коренното население на Западното полукълбо няма инженерните или технологични способности като Гърция, Рим, Индия или Китай. Но що се отнася до управлението на водните ресурси, маите са ги изпреварили с хилядолетия".

Прочети цялата публикация