БНР | 30.10.2020 18:46:29 | 144

Италианецът Лоренцо Сонего отстрани сензационно Новак Джокович от турнира във Виена

Италианецът Лоренцо Сонего, който участва на турнира на твърда настилка във Виена като "щастлив губещ" от квалификации, поднесе голямата сензация, побеждавайки на четвъртфиналите водача в световната ранглиста Новак Джокович с 6:2, 6:1. 25-годишният Сонего, който заема 42-ро място в ранглистата на АТП, надигра именития си съперник по всички показатели и спечели срещата за едва 70 минути.

В  полуфиналите в събота италианецът ще играе с победителя от мача между Григор Димитров и британеца Дан Евънс, който е по-късно днес.

Още от самото начало на срещата Сонего показа, че не се страхува от името и постиженията на Джокович и бързо поведе с 4:0 гейма.

В същото време сърбинът правеше страшно много грешки и изглеждаше нетипично апатичен към случващото се на корта. Джокович така и не успя да намери ритъма си в първия сет и го загуби с 2:6 гейма.

В началото на втория сет Сонего отново проби и поведе с 2:0 гейма. Тогава Джокович показа някакви признаци на събуждане, но отново не успя да измъкне нищо от вдъхновения си противник. Италианецът спаси три брейкбока за 2:2 гейма и до края продължи да печели гейм след гейм, като така лиши сърбина от възможността да се бори за втора титла във Виена след 2007 година.

От турнира отпадна и миналогодишният шампион Доминик Тийм. Любимецът на австрийската публика отстъпи с 6:7(5), 2:6 пред руснака Андрей Рубльов.  Първият сет бе много равностоен, не предложи никакви пробиви, а на Рубльов му бе достатъчен един минипробив в края на тайбрека, за да поведе в резултата.  Ситуацията на корта се измини чувствително във втория сет, в който Тийм получи контузия в дясното ходило. Австриецът трудно се придвижваше по корта и не успя да се противопостави на Рубльов, който продължава пътя си към пета титла за сезона.

Следващият съперник на руснака ще бъде южноафриканският гигант Кевин Андерсон, който също изненадващо спечели с 6:4, 7:6(5) срещу поставения под номер 4 в схемата Даниил Медведев от Русия.