БНР | 02.11.2020 14:57:17 | 236

Олаф Шолц: Германия ще изплаща бързо помощта на предприятия, засегнати от Covid локдауна


Компаниите, засегнати от новото частично блокиране на Германия заради втората вълна на Covid-19, трябва да кандидатстват за финансова помощ и могат да очакват да получат бързо необходимите средства, заяви в понеделник германският финансов министър Олаф Шол, съобщава Ройтерс.

Германия наложи нов локдаун през ноември, който влезе в сила от понеделник, като затвори редица бизнеси, включително ресторанти, театри, кина и фитнес зали.

Правителството планира да компенсира компаниите, засегнати от ограниченията, като им изплаща до 75% от техните продажбите през миналия ноември като пакета за помощ на стойност 10 млрд. евро.

Подробности за пакета с помощта все още се обсъждат, посочи Шолц в интервю за Ройтерс. Федералните области, отговорни за голяма част от изплащанията на средствата, ще се присъединят към дискусиите през следващите дни.

Шолц реагира предпазливо на призивите болниците отново да отложат планираните хирургически процедури, за да поддържат капацитет за пациенти с Covid-19 и правителството да компенсира загубените от подобно отлагане приходи.

Въпреки че Германия разполага с финансова гъвкавост предвид плановете за заеми за над 300 милиарда евро през тази и следващата година, тя трябва внимателно да обмисли кои мерки имат смисъл и все още има високо ниво на свободен капацитет в отделенията за интензивно лечение, посочи той.

Шолц изрази оптимизъм, че новите ограничения ще бъдат ефективни. "Надеждата е, че това всъщност ще работи и има много факти, подкрепящи тази надежда", каза той

Междувременно агенция ДПА цитира министъра на икономиката Петер Алтмайер да казва, че германското правителство планира да похарчи 2 млрд. евро през идните години в подкрепа на доставчиците на автомобилни части на фона на отказа на автомобилния пазар от по-старите дизелови модели.

Икономическият министър очерта ключовите точки от програмата, която може да влезе в сила на 1-ви януари и да действа до 2024 година.

През юни консервативният Християндемократически съюз (ХДС) на канцлера Ангела Меркел и коалиционните му партньори от Германската социалдемократическа партия (ГСДП) се договориха да предоставят финансова подкрепа за засилване на инвестициите в сектора за производство на автомобилни части.

Множество доставчици са под натиск да модернизират продуктите си, а дейността им все още е насочена основно към части за двигатели с вътрешно горене. Пренасочването към по-чистите електромобили обаче бе затруднено от коронакризата, която нанесе удар върху търсенето на автомобилния пазар и доведе до криза големият автомобилен сектор на Германия.

Очаква се правителственият план за подкрепа на производителите на части да бъде насочен към инвестиции в три области - нови заводи, дигитални и автоматизирани технологии, околна среда.


Прочети цялата публикация