БНР | 04.11.2020 12:16:41 | 96

Болницата в Крумовград набира доброволци за лечението на пациенти с Covid-19


Болницата в Крумовград отправи апел за набиране на доброволци за лечението на пациенти с Covid-19. Причината е, че в здравното заведение липсват достатъчно лекари и медицински сестри. В същото време лекари – стажанти не са склонни да подкрепят призива с мотива, че държавата е обявила за неперспективна специалността „Хуманна медицина“ и ги е лишила от европейски стипендии.

Съвсем скоро Мадлена Карамитева ще получи дипломата си за лекар. Все още не е избрала какъв ще бъде професионалният й път – ще остане ли в България или ще се отправи към Терминал 2. Разбира призива на болниците да привлекат доброволци като нея. Винаги е подкрепяла каузата за помощ – тя и сестра ѝ пет години са били доброволци към Българския младежки червен кръст.

"Смятам, че като цяло да бъдеш доброволец е предизвикателство и нещо, което трябва човек да опита, но все пак трябва да идва отвътре, защото наистина го правиш безвъзмездно".

Дали биха се отзовали тя и колегите ѝ на призива на болниците? Този въпрос все още чака отговор. Една от причините е, че преди четири години за приоритетни от държавата са били определени 32 специалности, но „Хуманна  медицина“ не е била сред тях. Така бъдещите лекари са останали извън системата за европейски стипендии.

"Тогава още доста от нашите колеги бяха обявили твърдо, че държавата ни обявява като нищо, не ѝ е необходимо, и това в момента го тръбят като причина, поради която не биха се включили като доброволци, но от друга страна в такъв момент трябва да бъдем хора според мен. Сега се вижда, че определено не сме неприоритетни, на този етап се вижда, че не е така, но се надявам да се променят нещата, поне след тази ситуация да се отворят очите на хората, от които зависи това нещо".

Според Мадлена Карамитева здравната система у нас ще бъде трудно да се справи с непрекъснато увеличаващия се брой на заболелите от Covid-19. Трябва да се случи чудо, казва младата жена и дава свое обяснение защо се стигна до тази ситуация.

"Когато болните растяха постепенно, не се взеха своевременно мерки според мен, изчакаха ситуацията да се стигне до нуждата от стажант-лекари, от студенти, което аз не си го обяснявам, но може би държавата, самата икономика ще се срине, ако бъдат предприети мерките, които по-рано предприеха, и се надяват, че ще се справят този път. Не се страхуваме, очакваме да бъдем едни от потърпевшите. Ще видим какво ще стане, никой не трябва да се страхува, но все пак трябва да се пазим, да спазваме противоепидемичните мерки, които всички знаем, но малко спазваме".

На фона на големия брой новозаразени днес в Кърджали са отчетени 34 нови случая. Според директора на Регионалната здравна инспекция доктор Виктор Кирчев има достатъчно легла в  Covid отделенията на болниците в областта. Има и план за разкриване на допълнителни места.

"От вчера имаме 10 допълнителни легла отпуснати, мисля, че някои от тях се ползват вече. Няма проблеми за легла в момента. Всички общински болници разполагат с легла, които са даже повече от 10% според заповедта на министъра - от общия брой легла, които притежават. Има достатъчно ресурси за откриване на допълнителни легла. Във всяка една общинска болница има допълнително легла, които стоят в резерв, които все още не са пуснати, защото в момента няма такава нужда".

Легла има, но е остър недостигът на медицински персонал, особено в малките общински болници. Като тази в Крумовград. Лекарите са малко, а повечето от сестрите са в пенсионна възраст. Дали лекари – стажанти ще отидат доброволци в болници като тази, коментира Мадлена Карамитева.

"Ако някой реши за свое лично удовлетворение да бъде доброволец, ще го направи най-вече за хората и за себе си, защото така го чувства, а не защото държавата има нужда от нас".


Прочети цялата публикация