БНР | 04.11.2020 15:05:02 | 234

Кошмарно денонощие за финансовите пазари


В деня, когато Съединените щати напускат Парижкото климатично споразумение, компаниите за възобновяема енергия се оказаха големите губещи на Уолстрийт.

Причината – докато течеше сесията по време на вота във вторник срещу сряда през нощта българско време и инвеститорите вярваха в убедителната победа на демократа Джо Байдън, щабът на настоящия президент – републиканеца Доналд Тръмп имаше изненада за всички – обявеното сезиране на Върховния съд.

Ако Доналд Тръмп остане в Белия дом с втори мандат, със сигурност традиционните енергийни компании, залагащи на фосилни горива, ще имат повод за празник, защото няма да са изправени пред затягане на регулациите.

Ако демократът Джо Байдън е крайният потребител, компаниите за възобновяема енергия ще могат да си поемат глътка свеж въздух и вероятно акциите им ще поскъпнат на финансовите пазари, въпреки че от тази нощ към момента са големите губещи.

От радост до страх

Финансовите пазари преживяха едно кошмарно денонощие – от радост до страх се лутат инвеститорските решения, които в крайна сметка залагат на по-висока цена на долара и американските държавни облигации – в очакване непредвидимият Тръмп да остане за още четири години в Белия дом.

И още един сектор е много силно разочарован от развоя на изборите – производителите на канабис, тъй като Камила Харис – кандидатът за вицепрезидент на демократите, заяви, че марихуаната може да бъде декриминализирана на федерално ниво, ако с Байдън са победителите в надпреварата за вота на американците.

Период на несигурност

Пред „Хоризонт” пазарният анализатор Наим Аслам подчерта, че засега все пак поне според вота на избирателите Джо Байдън води, но това е началото на един кошмарен период на несигурност.

„Напълно съм съгласен, мисля, че ние сме свидетели на най-лошия възможен сценарий. Към момента Байдън е победителят, но както виждаме от направените изявления, Тръмп няма да напусне Белия дом толкова лесно. Цената на това негово упорство е тотален хаос. Именно това ще създаде сезирането на Върховния съд, чието решение може да отнеме от няколко дни до седмици“, каза той.

„Всъщност, няма да бъде изненадващо, ако ние нямаме отговор до края на годината или дори отвъд този период, което ще създаде изключително голямо напрежение на пазарите. Колебанията на индексите ще бъдат огромни. Причината за тази колебливост няма да е само заради самия избор на президент на Съединените щати, но и заради въпросителните, които остават около новия пакет икономически стимули. 

И още по-важно е, че броят на случаите на заразени с коронавирус продължава да расте. Ние нямаме никаква защита“, добави Наим Аслам“.

Необходимостта от нови стимули за икономиката заради катастрофалните последици от пандемията от Ковид-19 също е сред най-важните фактори, които правят инвеститорите нервни не само от несигурността за следващия президент, но от доминиращата сила в Сената. Най-вероятно мнозинството там ще бъде запазено за републиканците, сочат неокончателните резултати.

Байдън – по-малкото зло

Повод ли е това за още по-голям страх сред инвеститорите е следващият ми въпрос към пазарния анализатор Наим Аслам.

„Байдън е по-малкото зло заради геополитическите си възгледи и отношения със съюзниците. Пазарите го оценяват като по-сигурен кандидат и затова залагат на него. Не трябва обаче да забравяме един ключов фактор – дори Джо Байдън да бъде следващият президент на Съединените щати, републиканците все още владеят голяма част от Сената, а важните решения се вземат именно там.

Това означава, че всички онези реформи, за които Байдън говори, като увеличаване на корпоративния данък и вдигането на данъка върху доходите на най-богатите, може и да не се случат, защото ще бъдат блокирани от републиканците в Сената. Друга причина инвеститорите да предпочитат Байдън е убеждението им, че той ще успее да овладее по-добре кризата с коронавируса“.

Друг фактор, който пазарите следят отблизо, са решенията на Федералния резерв, чието двудневно заседание започва този следобед. Между другото, един от хората, които със сигурност следят всяко съобщение около изборите, е ръководителят на Федералния резерв Джером Пауъл, за когото анализаторите все по-уверено смятат, че ще има и втори мандат.

Пауъл бе избран през 2017 година – реално първата от управлението на Тръмп, но след това американският президент многократно отправи критики към него и дори обяви избора му за грешка. Пауъл е привърженик на по-умерената монетарна политика – или както биха казали експертите на финансов жаргон, той е по-скоро гълъб, отколкото ястреб. Утре най-вероятно този „гълъб” ще обяви запазване на лихвените равнища, което ще има отражение върху долара.

Американската валутапродължава да набира сила спрямо еврото, паунда и китайския юан – инвеститорско решение, провокирано от убеждението, че Доналд Тръмп може да спечели и втори мандат.

Обрат и при букмейкърите  

И отново към изборите – един последен акцент, със сигурност – освен инвеститорите на финансовите пазари, още едни любители на силните емоции чакат окончателния вот със затаен дъх – онези, които правят залози. Във Великобритания - докато рано тази сутрин букмейкърите даваха категорична преднина на Тръмп между 60 и 65 % шанс за победа, сега оптимизмът се върна към онези, които са заложили за победа на Джо Байдън.

Очаква се съвсем скоро Уолстрийт да отвори в първия ден след президентския вот и най-вероятно оптимистичното настроение, което се усещаше през нощта, няма да бъде толкова силно при отварянето на търговията в Ню Йорк. 

Репортажът може да чуете от звуковия файл.

Прочети цялата публикация