Cross.bg | 07.11.2020 13:40:01 | 101

Министър Кралев награди победителите на маратона във Варна

Министърът на младежта и спорта Красен Кралев даде старт и награди победителите в петото издание на маратона на Варна. При мъжете триумфира Юсеф Сбаи (Мароко), а при жените най-добро време даде Клементин Муканданга (Руанда). През тази година по класическата дистанция от 42.195 км потеглиха 134 атлети. В мъжката надпревара Сбаи, който спечели и маратона на София, финишира за 2:17:25 часа. Той изпревари с 12 секунди втория в подреждането Дънкан Коеч (Кения). Трети се нареди Жан Симокека (Руанда) с изоставане от 26 сек. Със спечелените 15 точки от маратона в морската ни столица Юсеф Сбаи взе и премията от 15 000 лв., която се дава на победителя във веригата "Бягането като начин на живот". Крайното класиране в нея се определя след провеждането на трите маратона в България.  При жените Клементин Муканданга завърши за 2:35:14 часа. Времето й е нов рекорд на варненското трасе. Втора финишира Наом Джебет (Кения) с изоставане от 7 секунди. Трета на почетната стълбичка се качи Карен ван Прьоен (Белгия), която остана на 7:17 мин след победителката.   "Много съм щастлив, че за пета поредна година се провежда този маратон, който е част от веригата „Бягането като начин на живот". Основната ни цел е чрез нея да се популяризират дългите бягания в цялата страна. Това е един успешен проект, а състезанията всяка година стават все по-силни