Fakti.bg | 10.11.2020 12:05:15 | 65

Заплахи, насилие, отвличания: тревожни данни от Турция


В ново изследване на правозащитната организация IHD със седалище в Анкара се изброяват примери за оказван натиск или отправяни заплахи от служители срещу свидетели или разследвани лица. Там се разглеждат също така и предполагаеми случаи на шпионаж или отвличания, извършвани от турски държавни служители.

Общо 220 лица са подали сигнали към правозащитниците за такива случаи. Така например 10 души са заявили, че са били шпионирани или заплашвани от служители, а след това отново пуснати на свобода без какъвто и да било официален документ. Други 72 лица са се оплакали, че са били шпионирани и заплашвани без да са били официално задържани. Четирима души са били следени в затвора от служители по сигурността, а 29 лица твърдят, че са били заплашвани в социалните мрежи.

Кръстосани разпити и отвличания

Действията и прегрешенията на представителите на турските официални власти са описани подробно в документа. Така например на 21 януари тази година в клона на IHD в турския град Измир е постъпило оплакване от ученик от 11-и клас. Той бил извикан в кабинета на директора, където трима полицаи започнали да го разпитват най-подробно за семейството му, както и за негови близки роднини.

Според правозащитниците, в Турция зачестяват случаите на натиск и отправяне на заплахи към опозиционни политици от прокюрдската Демократична партия на народите HDP. Описан е случай на отвличане на активист: в югоизточната провинция Диарбекир говорителят на младежката организация на HDP Серхат Актумур е бил причакан на едно кръстовище от трима агенти на тайните служби MIT. След като той им отказал да разговаря с тях, служителите му нанесли побой и го вкарали насила в автомобил, с който го откарали до някаква гора - със завързани очи. Там той е бил изоставен, а един от служителите го заплашил, че "ако отново го видят, ще го прострелят в главата".

Председателят на IHD Йозкан Тюркдоган казва пред Дойче Веле, че по-късно Актумур е бил притискан да се отметне от показанията си. "Това, че член на ръководството на една партия бива заплашван, показва, че положението наистина е много сериозно", посочва той.

И това съвсем не е единичен случай, става ясно още от доклада на правозащитниците: известни са редица случаи на заплашвани хора, след като са се обръщали за помощ към организацията на Тюркдоган, твърди той.

"Трябва да сложим край на това"

Председателят на правозащитната организация казва, че с работата си искат да накарат съответните комисии в парламента, вътрешното министерство и правозащитните органи да изпълнят задълженията си и да започнат да преследват последователно тези прояви. "Нашата задача е да обърнем внимание на властите, за да бъде сложен край на този ужас", посочва Йозкан Тюркдоган.

Правозащитниците са изпратили доклада си на вътрешното министерство, на правоприлагащите органи и на Комисията по правата на човека в турския парламент. Те настояват властите "да разследват ефективно подадените жалби, да открият извършителите на тези деяния и да ги изправят на съд". От IHD смятат, че особено големи длъжници в това отношение са министерството на правосъдието и Съветът на съдиите и прокурорите, които биват призовавани да не премълчават случаите, когато държавни служители са замесени в шпиониране или отвличания на жертви.

Помощ от чужбина

Дотук министерствата на правосъдието и на вътрешните работи не са реагирали по никакъв начин на сигналите от IHD, от адвокати и журналисти. Освен това без отговор са оставени и 13 парламентарни запитвания по темата, казва пред Дойче Веле депутатът Йомер Фарук Гергерлиоглу от опозиционната Демократична партия на народите. Сега турските правозащитници се надяват на помощ от международни организации като Съвета на Европа и съответните органи на Обединените нации, с които вече са установили контакт.

Автори: Даниел Белът, Халил Кьойлу

Прочети цялата публикация