БНР | 13.11.2020 15:04:45 | 117

JPMorgan: Европа може да има по-весела Коледа от САЩ заради предприетите мерки


Докато САЩ се мъчат с рекордни нива на новозаразени с коронавирус и на хоспитализации при новата вълна на Covid-19, в Европа страните вече от няколко седмици се борят с тази втора вълна.

Локдауните и ограниченията, наложени в Обединеното кралство, Германия, Италия и другаде, вероятно ще позволят на тези икономики да отворят навреме за Коледа, прогнозира Дейвид Маки, икономист от JPMorgan

"Ако изоставането е подобно на първата вълна, тогава новите инфекции и хоспитализации трябва да са достигнали по-ясен връх на стария континент до началото на декември“, посочва Маки в анализ за клиентите на банката, съобщава агенция MarketWatch. Разбира се, като се има предвид колко голям социална активност се осъществява през празничния месец, според него е жизненоважно да се знае дали ще се спазват настоящите графици на противоепидемични мерки.

Преценката на банката е, че тези графици, които очертават край на втория локдаун във Великобритания на 2-ри декември и в Германия на 30 ноември, вероятно ще се спазват. Въпреки това е възможно да останат по-скромните ограничения и след изтичане на този срок, докато страни като Испания изчакват да видят дали ще е необходим национален локдаун след изтичане на действащите понастоящем ограничения.

Това, което изглежда в полза на Европа е и по-малката мобилност сред европейците, което я отличава от САЩ.

"Мобилността вече се е понижила много в Европа и новите коронавирусни инфекции би трябвало да достигнат своя пи през следващите няколко седмици", посочва Маки и добавя: "Настоящите локдауни би трябвало да бъдат облекчени до началото на декември, което ще позволи силен скок в икономическата и социалната активност точно преди празничния сезон".


Дейвид Маки използва данните на Google за мобилността, за да оцени активността. Поради изоставането в тази информация може да отнеме още около седмица, за да се види пълното въздействие на настоящите мерки. Американската банка обаче изчислява, че Германия, Испания и Обединеното кралство са намалили мобилността си достатъчно, за да върнат нивото на репродукация на вируса (коефициента "R", оценяващ колко хора може да зарази всеки един носител на коронавирус) към единица посредством сходни по размер намаления в мобилността във всички тези държави.

По време на първата вирусна вълна Маки изчисли, че има забавяне от около 16 дни между началото на локдауна и намаляване на броя на новите инфекции. През пролетта страни като Испания и Италия отчетоха драстичен спад на нивата на инфекция, тъй като хората там бяха подложени на едни от най-строгите локдауни в Европа, като носенето на маски и усилията за по-мащабно тестване, проследяване и изолиране също помогнаха. Вирусът се възроди през лятото, когато отделни лица и правителства отслабиха противоепидемичните ограничения.

"За разлика от Западна Европа, репордуктивното вирусно ниво в САЩ изглежда все още е над единица, а мобилността почти не е намаляла през последните седмици“, отбелязва Маки. През последните дни обаче започнаха ограничения в някои щати, като от петък Ню Йорк ще изисква затваряне на барове, ресторанти и фитнес зали в 22.00 часа.

Мнозина се питат какво може да бъде състоянието на САЩ през декември, като се има предвид, че сега случаите са средно над 100 000 на ден в цялата страна. Американските университети полагат усилия да предотвратят така наречените свръхмасови събития, тъй като учениците се подготвят да се разпръснат за празника на Деня на благодарността след две седмици.

Нарастващите случаи в САЩ идват след ожесточените президентски избори, които от седмици доминираха центъра на вниманието в страната. Някои гласоподаватели участваха в митинги, други чакаха на дълги опашки, за да гласуват, а след това поддръжниците на новоизбрания президент Джо Байдън празнуваха неговата победа - все неща, които обикновено не се наблюдават по време на пандемия. Привърженици на президента Доналд Тръмп също се събираха преди и след изборите.

Липсата на промяна (намаление) на мобилност в САЩ "предполага, че новите инфекции ще продължат да се покачват, като хоспитализационният натиск ще се увеличава и смъртните случаи ще нарастват допълнително", посочва икономистът на JP Morgan. "Изглежда, че е необходим спад в мобилността в САЩ, който би трябвало да дойде или от въвеждане на правителствени ограничения, или от промяна в индивидуалното поведение", смята той.


Според него мобилността в САЩ ще трябва да спадне с още 10 процентни пункта, за да се намали репродуктивното число до малко под единица. Кумулативно движение от 14 процентни пункта би бил равносилно на спад с около 29%, който беше наблюдаван през пролетта.

За сравнение, спадът в мобилността, който вече се разглежда като часът от движението на първата коронавирусна вълна, е 43% в Германия, 27% в Испания и 25% в Обединеното кралство. Разбира се, Европа може да се върне обратно към въвеждането на локдаун в началото на следващата година, като това ще зависи много от кандидатите за ваксина. Новините от тази седмица, че производителят на лекарства Pfizer и неговия партньор са разработили ваксина, която има ефективност от над 90% при клиничните изпитвания на късен етап, породиха нов оптимизъм, че се вижда светлина в края на пандемичния тунел.

Тази новина обаче предизвика и предпазливост от страна на експерти, които смятат, че все още е далече във времето едно широко разпространяване на дадена ваксина.

И ако САЩ могат да се поучат от Европа, това предимство за ранни действия е от решаващо значение. JPMorgan отбелязва, че усилията на някои европейски градове да въведат по-рано ограничения, вече дават плодове, като например в Ливърпул, Манчестър и Мадрид. Що се отнася до страните, които се движат по-бързо относно въвеждането на нови ограничения, като Ирландия, Холандия и Словакия също се вижда, че новите инфекции намаляват, отбелязва банката.


Прочети цялата публикация