БНР | 16.11.2020 08:20:17 | 117

Изложба на световнопризнатия плакатист Камен Попов в Пловдив


Изложба на световнопризнатия художник и майстор на плаката Камен Попов е достъпна за посетители до 25 ноември в галерия „20 19 ” в Пловдив. Той е знаково име в своята сфера – изкуството на плаката. За неговия живот, стила му и успехите му разказа в предаването „Сценична треска” неговата сестра – Юлита Попова, която също е художничка и галерист:

„Моят брат работеше в областта на културния, социалния и политическия плакат. Неговият професионален път е започнал в България, завършвайки Художествена гимназия в София и по-късно Художествена академия, специалност „Плакат” при професор Александър Поплилов. След известен творчески и професионален път в България, той се установи в Люксембург. Там работи за рекламна агенция и издателство, като продължи да твори в областта на социалните, политическите и културните плакати. Постигна контакт с известни институции в Европа, с няколко театъра в Люксембург, с френската синематека и още ред театри и културни институции, които постепенно започнаха да му възлагат плакати. Някои от тях бяха публикувани в професионална европейска преса. Той още от България имаше публикации, което му помогна много да намери мястото си в Европа и в Съединените щати. Плакатът е област, която беше просперираща допреди десетина години, преди рекламните агенции да поемат живо този вид работа. Но независимо от всичко има прекрасни плакатисти, които успяват да направят прекрасни плакати, които влизат в историята на културния живот. Камен работеше с доста значителни и добре подбрани театри и институции, което му даваше възможност да направи плакати, които оставиха следа и влязоха в Библията на плаката, както се казва, на европейско и американско ниво. Дори има и една много съществена проява – той притежава афиш на тема "1917 година", който е откупен от Музея за модерното изкуство в Ню Йорк – МоMA и който е в постоянната колекция. Бих казала, че това е едно от най-големите му призная и с това той оставя следа, защото няма друг български плакатист, който да има работа в постоянната колекция на МоМА. В неговия стил има влияние от полския плакат, сюрреализма в областта на живописта, но към всяка тема той подхождаше по различен начин. Често се опитваше да избягва компютърната техника и там, където е възможно, да работи, правейки рисунка, защото това дава добра стойност и изразен характер на известни афиши”. 

Признание Камен Попов получава освен от Съединените щати, и от музеи в Германия, Франция, Израел и други страни. Неговата работа се определя като изчистена, лаконична, но с много силно въздействие и изразителни.

„Основното за Камен беше, че когато имаше шанса да му бъде поверена задача да направи плакат, той в същина се запознаваше с произведението или събитието и правеше синтез по един най-прост и достъпен за максимум широка публика начин. Затова си изисква определен вид мислене. За да се синтезира едно произведение с един образ е необходимо да се извлече основното и то по начин, който да бъде много чист и много въздействащ. Това беше горе-долу и веруюто на Камен и неговите афиши. Той се стремеше да прави афиши, които се запомнят от най-обикновения човек. Казваше винаги, че за добрия плакат не е необходимо да си мисли. Той трябва визуално, но преди всичко емоционално, да въздейства. Това е много трудна работа. Понякога плакатите му бяха направени от първия път. Понякога му отнемаше месеци и седмици, за да стигне до най-доброто решение. Той имаше прекрасна формация в Художествената академия в София и професор Александър Поплилов има немалко плакатисти, видни български имена, които са известни почти по цял свят. От едната страна е подготовката, от другата страна е многото работа, мисъл и може би малко умение”.

В свое интервю Камен Попов казва, че най-трудно му е било за реши какво да остави в творбите си: „Мисля си, че чрез постепенното изчистване на графичната работа се стига до един силно изразителен стил, следователно един полезен графизъм.”

„Всеки един автор, не само в областта на плаката, би искал да бъде разпознат. Тогава може да се говори за стил – когато видите едно табло веднага да се досетите кой е авторът. Това е плод на много години работа и на много търсене”, категорична е Юлита Попова.

Юлита Попова, заедно със съпруга си, вече живее постоянно в София и от шест месеца работни активно по проект:

„Създадохме фондация на името на моя брат и закупихме прекрасно помещение, в което тази фондация ще бъде разположена. Там ще изложим също и всички картини, които Камен е купувал от български и чуждестранни автори. Това ще бъде едно място, в което не само ще се изложи част от работата на моя брат – живопис и плакат и всички притежавани от него картини, защото те представляват цяла история. Освен това ще предоставим огромна професионална библиотека от художествени издания. Те ще бъдат достъпни за широка публика, както и всякакви видове плочи, като се започне от класическа музика и се завърши с джаз. Това ще бъде място за срещи на хора, които обичат изкуството и които биха могли да надникнат в нашия кът, който пренесохме от Люксембург в София и който ще предоставим на на българската държава, след като ние не сме повече на този свят. Тя ще отвори до три-четири месеца, защото в момента сме в строителен период“.

Прочети цялата публикация