БНР | 16.11.2020 10:59:31 | 131

Ще се разшири ли мрежата от центрове за даряване на кръвна плазма


През последните седмици все повече стават апелите за даряване на кръвна плазма, необходима за лечението на Covid-19. Премиерът Бойко Борисов поиска от министъра на здравеопазването да се осигури възможност за даряване на кръвна плазма не само в София, но и в страната, от пациенти преболедували Covid-19. Ръководството на държавното обвинение призова всички прокурори, следователи и съдебни служители, преболедували Covid-19 и възстановили се от инфекцията, да подкрепят кампанията за даряване на рековалесцентна плазма. Главният прокурор Иван Гешев лично подкрепи инициативата на Асоциацията на прокурорите и Камарата на следователите за набиране на средства за купуване на апарат за плазмафереза за болница в нуждаещ се регион. Основните изисквания към кръводарителите са да бъдат на възраст между 18 и 65 години и да тежат над 50 килограма. Даряването може да стане след като са минали най-малко 40 дни след последния им отрицателен PCR-тест и здравословното им състояние не изисква прием на лекарства.

Пътят на животоспасяващата плазма в условията на пандемия, ще се разшири ли мрежата от центрове за даряването ѝ и как този метод може да помогне до 24 часа на болния – д-р Павлина Михайлова, председател на Сдружението за лечение на Covid-19 с реконваленсцентна плазма, коментира темата в "Нашият ден".

Има ли апарати

"До днешния ден имаше 2 апарата за даряване на плазма, т.е за извършване на процедурата плазмафереза* – един във ВМА, един – в Националния център по трансфузионна хематология, а от днес вече има още един апарат – и това е голямата новина, която чакаме от няколко месеца. В Центъра във Варна вече работи отделение по даряване на плазма. Това ще облекчи много Националния център по трансфузионна хематология. През последния месец имаше тълпи от хора от цяла България, които желаят да дадат плазма. Предстоящи са Плевен, Пловдив и Стара Загора. Четирите регионални центъра кандидатстваха за финансиране от ЕК

Действията на институциите

"Разбрах, че вчера проф. Ангелов (здравният министър – бел.ред) е казал в Шумен, че вече една седмица се работи по законодателни промени за това и на други места, освен тези четири центъра, да събират плазма. Ние сме сдружение в обществена полза, ние работим за това лекарите да имат плазма, хората, които искат да даряват, да знаят къде да отидат, да имат възможност да дарят плазма. Апаратите са втора употреба, в което няма нищо лошо (струват около 20-30 хил. лв.), защото нов апарат може да дойде чак след 3-4-5 месеца... Докато средствата за апаратите втора употреба могат да се съберат от един град... Хората не искат нищо от държавата... Ние настояваме да бъде дадена възможност на лекарите да имат на разположение плазма, да не се притесняват, че е минал 12-13 дни от заболяването на болния и вече се пропуска шансът да му се помогне... и хората, които искат да дарят, да могат да помогнат."

Д-р Павлина Михайлова предложи Благоевград и Бургас като съществени и задължителни като пунктове за даряване на кръвна плазма

Чуйте повече в звуковия файл.

Плазмафереза – *Терминът е с гръцки корени, като в буквален превод означава отстраняване, извличане на плазма (аферезис от гръцки означава извличам). По същество представлява процес на отделяне на течната съставка на кръвта (плазмата) от кръвните клетки, като за целта се прилагат различни методики. Обикновено плазмата се замества с друг разтвор (най-често албумин или физиологичен разтвор) или се подлага на терапия (отстраняване на наличните патогенни компоненти) и се връща обратно в тялото. Това е лечебен, инвазивен метод, чиято цел е отстраняване на патологичните макромолекули (например имунни комплекси, автоантитела, моноклонални протеини, липопротеини и други) от системната циркулация на пациента. Процедурата крие несъществени рискове от усложнения и странични ефекти, като показанията за нейното приложение постоянно нарастват.

Прочети цялата публикация