БНР | 16.11.2020 16:02:13 | 113

Въпроси за мироопазващите сили в Нагорни Карабах


Президентът на Турция Реджеп Ердоган поиска от парламента в Анкара да одобри изпращането на турски военни в Азербайджан с цел създаване на съвместен турско-руски "мироопазващ център", за да се следи изпълнението на примирието в конфликта с Армения. Искането на Ердоган предвижда мисията на турските военни да е с продължителност 1 година.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков потвърди пред ТАСС, че центърът за наблюдение на територията на Азербайджан е част от двустранно споразумение между Москва и Анкара, подписано два дни след споразумението за прекратяване на огъня между Азербайджан и Армения, според което само Русия ще има миротворчески контингент в Нагорни Карабах.

Пресслужбата на Кремъл съобщи, че руският президент Владимир Путин е обсъдил по телефона с френския си колега Еманюел Макрон положението в Нагорни Карабах и разполагането там на руски мироопазващи сили.

Според съобщенията двамата лидери са констатирали, че обстановката се стабилизира и е време да бъдат решени хуманитарните въпроси, вкл. връщането на бежанците и опазването на християнските църкви и манастири.

"Владимир Путин информира за предприетите от руска страна активни посреднически усилия, позволили да се прекрати кръвопролитието и да се избягнат нови жертви, а също за разполагането на руския мироопазващ контингент по линията на съприкосновение и Лачинския коридор (свързващ района около главния град в региона Степанакерт и Армения – бел. ред.)", се казва в съобщението.

В хода на разговора е било отбелязано, че декларацията от 9 ноември на президентите на Русия и Азербайджан и на премиера на Армения се спазва. Путин и Макрон са изразили готовност да координират работата си като съпредседатели на т.нар. Минска група на ОССЕ, оглавявана от Русия, САЩ и Франция.

На 9 ноември, след шестседмични сражения, Азербайджан и Армения подписаха мирно споразумение с посредничеството на Русия, което гарантира на Баку контрола върху територии в и около Нагорни Карабах - област, отделена от Азербайджан преди повече от 35 години.

Стотици демонстранти протестираха и днес на централен площад в арменската столица Ереван.

В Армения днес премиерът Никол Пашинян призова опозицията, която го смята за предател, да прекрати бурните си протести и насилието заради загубата на територии в и около Нагорни Карабах. Министърът на външните работи Зохраб Мнацаканян се оттегли от поста си.

Според изявление на Пашинян, цитирано от ТАСС, външният министър е уволнен. Мнацаканян заемаше поста от май 2018 г., след като Пашинян стана премиер. Преди това той е бил арменски посланик в ООН.

На среща с управляващото мнозинство в парламента премиерът каза, че ще внесе промени в състава на кабинета си. По-рано през деня Пашинян потвърди, че няма намерение да подава оставка заради неуспеха на военната операция в защита на Нагорни Карабах. Въпреки това премиерът пое главната отговорност за неблагоприятния развой на събитията.

На пресконференция Пашинян каза, че войната е можело да бъде избегната, ако Армения доброволно беше отстъпила седемте района около Нагорни Карабах, вкл. Град Шуша. "Но ние поехме предизвикателството на войната", заяви арменският премиер. След това говорителката на външното министерство Анна Нагдалян написа във "Фейсбук", че предаването на Шуша изобщо не е било в дневния ред на нито един от етапите от преговорите между двете страни.

Прочети цялата публикация