БНР | 17.11.2020 09:34:49 | 82

Надя Шабани: Ако няма етични стандарти при даренията, законът няма да реши проблемите


"Не са малко изискванията, които има към организациите с обществена полза. Те имат изисквания ежегодно да подават отчети и към Националната агенция по приходите, към Националния статистически институт, но по-важното при тях, което би гарантирало дарителите е, че организациите в обществена полза задължително подават всяка година годишен, не само финансов отчет, но и годишен доклад за дейността, в който трябва подробно да опишат за какво са набрали, парите, данни за дарителите, какво са постигнали с тези пари и какъв е резултатът за тези, които подкрепят". Това каза в предаването "Преди всички" Надя Шабани, директор на Българския център за нестопанско право. 

Коментарът е по повод разследването на bTV за платформата HelpKarma. Нейни членове са взимали огромни суми от пари, дарени за лечение на деца и възрастни хора. От дарените средства са отпускани пари за погасяване на кредити. 

Всяко лице, което смята, че организацията извършва дейност, която противоречи на закона, включително и не изпълнява задълженията по закон, може да поиска прекратяване на организацията.

"Има инструменти. Тези инструменти трябва да дават един обективен контрол от страна на институциите, а не както преди повече от 20 години при една друга епоха, гражданските организации тогава имаха ресорни министри, които изпълнителната власт контролираше дейността на организациите".

Законът за доброволчеството отлежава в Народното събрание, допълни Шабани:

"Всяко законодателство, което създава добри условия за развитие на средата, не е такова, което да си мислим, че ще реши всички проблеми. Ако ние не извървим собствения път за това да развием добрите етични стандарти, те да бъдат ясни на дарители и на цялата общественост, ако не се говори за това, законът няма да реши проблемите".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Прочети цялата публикация